Határozd meg az a értékét úgy, hogy az x^2 + (3a-5)x -7a + 6 = 0 egyenletben a gyökök négyzetének összege a legkisebb legyen! Mekkora ez a legkisebb érték?2012. szept. 17. 15:37
1/1 anonim válasza:
Ezen látszik, hogy Viete formulás feladat.
A két Viete formula az x1+x2 és x1*x2, ezekből kell kirakni a négyzetösszeget.
x1^2+x2^2=(x1+x2)^2-2*x1*x2
A két gyök összege -b/a vagyis most (5-3a)
A szorzata c/a most (6-7a)
Vagyis a kifejzés, amit minimalizálni kell:
(5-3a)^2-2*(6-7a)=25-30a+9a^2-12+14a=9a^2-16a+13
Ennek a minimuma gondolom már megy.
a=8/9-nél lesz minimum.