Emelt matek? Egyenlet? Ötlet?

Határozd meg az a értékét úgy, hogy az x^2 + (3a-5)x -7a + 6 = 0 egyenletben a gyökök négyzetének összege a legkisebb legyen! Mekkora ez a legkisebb érték?
2012. szept. 17. 15:37
 1/1 anonim ***** válasza:

Ezen látszik, hogy Viete formulás feladat.

A két Viete formula az x1+x2 és x1*x2, ezekből kell kirakni a négyzetösszeget.

x1^2+x2^2=(x1+x2)^2-2*x1*x2


A két gyök összege -b/a vagyis most (5-3a)

A szorzata c/a most (6-7a)


Vagyis a kifejzés, amit minimalizálni kell:


(5-3a)^2-2*(6-7a)=25-30a+9a^2-12+14a=9a^2-16a+13


Ennek a minimuma gondolom már megy.

a=8/9-nél lesz minimum.

2012. szept. 17. 16:05