Tört egyszerűsítése, hogy kell ezt?

15a+30/5a^2-20
2012. aug. 28. 11:54
 1/1 anonim ***** válasza:

Kikötés: a nem 2, -2


15a+30=15*(a+2)


5a^2-20=5*(a^2-4)=5*(a+2)*(a-2)


Ezután már könnyű egyszerűsíteni:

15*(a+2)/[5*(a+2)*(a-2)]=3/(a-2)


Ki lehet húzni az (a+2)-őt, illetve 5-öt, ezért maradt fenn 3.

2012. aug. 31. 21:03