Hogy lehet elemi módszerekkel megoldani? 8. -ot végeztem, egy versenyen találtam a feladatot, megoldást nem.


Egy szabályos háromoldalú gúla(V csúcsú, ABC alapú) apotémája 20*(3 a gyök alatt), és 60°-os szöget zár be az alappal.

a. Teljes felszín, térfogat=?(ezt még meg tudtam oldani, de ellenőrizném).

b. A VA élen felveszünk egy P pontot, úgy, hogy a PBC háromszög területe minimális legyen. Határozzuk meg a P pont helyzetét és ezt a bizonyos területet.

c. A gúlába félgömböt írunk, mely érinti a gúla minden oldallapját. Mekkora a félgömb felszíne?

d. Felvesszük a félgömb érintősíkját, párhuzamosan az alappal, és ezáltal lemetszünk egy csonkagúlát. Mennyi a csonkagúla és az eredeti gúla térfogatának aránya?(NEM a kis gúla és a nagy térfogata).



2012. aug. 24. 19:07
1 2
 11/12 A kérdező kommentje:
Igazán köszönöm a segítséget, sajnos csak zöld kezecskékkel tudok hálát adni. Az utolsót innen már könnyen meg lehet oldani, hiszen ismert a csonkagúla magassága(r).
2012. aug. 25. 19:50
 12/12 anonim ***** válasza:

A c. ponthoz


Mivel a V'GV derékszögű háromszög egy szabályos háromszög fele, így a V'G távolság, a sugár a magasság fele, vagyis 15 cm. Minden számolás nélkül.

************


A d. ponthoz

Legyen

V0 - a teljes gúla térfogata

Vc - a csonka gúla térfogata

Vk - a metszéssel keletkezett kis gúla térfogata


Ekkor a keresett arány

q = Vc/V0

azaz

q = (V0 - Vk)/V0

q = 1 - Vk/V0


Tehát a kis gúla és a teljes gúla térfogatarányát kell meghatározni.

Az előző pontban kiderült, hogy a gömb sugara a magasság fele, tehát ilyen magasan van az alaptól a párhuzamos metszősík.

Ha felezem a magasságot, akkor a kis gúla alapterülete a teljes gúla alapterületének a negyede, ezt szorozva a a magasság felével, a kis gúla térfogata a teljes gúláénak a nyolcada, vagyis

Vk/V0 = 1/8

így

q = 1 - 1/8

q = 7/8

vagyis a csonka gúla és a teljes gúla térfogatának aránya

Vk:V0 = 7:8

=========


DeeDee

***********

2012. aug. 25. 20:04
1 2