Van egy egyenlő szárú trapéz, amelynek az alapja 20 cm, a szárai 10 cm-esek. A szárait meghosszabbítva egy egyenlő szárú trapézt kapunk, melynek szárai 8 cm-esek. Mekkora a trapéz rövidebbik alappal párhuzamos oldala?

Mindenképpen a párhuzamos szelők tételével kell megoldani. Én eredetileg arra gondoltam, hogy mivel szimmetrikus a trapéz, ezért húrnégyszög, tehát a szemközti oldalainak összege megegyezik. De hamár a párhuzamos szelők tételénél van a tankönyvben, akkor illene azzal megoldani...

ezt találtam a wikipédián: [link]

De képtelen vagyok erre a feladatra vonatkoztatni az itt olvasottakat, pedig a tétel (főleg ábrával együtt) nem nehéz.

A választ előre is köszi!



2012. jún. 27. 11:26
 1/6 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy rájöttem... ugye van az a tétel, hogy ha egy szög szárait párhuzamos egyenesekkel metsszük, akkor az egyenesekből a szárak által kimetszett szakaszok aránya megegyezik az egyenesek által a szögszárakból kimetszett szakaszok arányával.
2012. jún. 27. 11:32
 2/6 A kérdező kommentje:
Tehát az ismeretlen oldal 16 cm. És ez nem igazán húrnégyszög..... :S
2012. jún. 27. 11:39
 3/6 anonim ***** válasza:

Van egy 10 cm-es szár, ha meghosszabbítod, akkor 8cm-es lesz???


Amúgy húrnégyszög: Szemközti szögei összege 180 fok

Érintő négyszög: szemközti oldalak összege ugyanannyi a+c=b+d


A húrtrapéz az valóban nem érintőnégyszög (általában), így persze nem igaz rá, amit írsz.

2012. jún. 27. 13:12
 4/6 A kérdező kommentje:
Bocs, rosszul írtam le a feladatot. Ha a szárait meghosszabbítjuk egy egyenlő szárú HÁROMSZÖGET kapunk.
2012. jún. 27. 13:29
 5/6 A kérdező kommentje:
Bár valójában ha egy egyenlő szárú háromszög szárait meghosszabbítjuk, tényleg egy egyenlő szárú trapézt kapunk egészen addig, amíg a szárak össze nem érnek, mert utána egy egyenlő szárú háromszöget. :D
2012. jún. 27. 13:30
 6/6 anonim ***** válasza:

Párhuzamos szelők tétele

8/18=x/20


8, az a fölső részen a szár hossza

18, az egész szár hossz

x a fölső részen a metsző szakasz hossza (vagyis a rövidebbik alap)

20 az alsó részen a metsző szakasz hossza.


x=8/18*20=8,88


Ha jól értem, amit mondasz.

[Megjegyzés:

A párhuzamos szelők tétele, meg a (háromszögek) hasonlósága kb ugyanaz.

Van egy kis háromszögem (fölső) és egy nagy (az egész)


Az oldalak aránya egyenlő.

x/8=20/18

x=20/18*8


kis háromszög alapja úgy aránylik a szárhoz, mint a nagy háromszög alapja a szárhoz.


Persze az eredmény ugyanaz.]

2012. jún. 27. 14:01