Oldja meg a következő egyenletet a valós számok halmazán?! 3x+8=gyökalatt 2x+7

2012. jún. 14. 10:10
 1/7 anonim ***** válasza:

3x+8 = gyök alatt 2x + 7 négyzetre emeled mindkét oldalt.


(3x+8)2 = 2x + 7


9x négyzet + 64 + 48x = 2x + 7


9x négyzet + 46x + 57 = 0


a megoldóképlet:

[link]


x1,2 = -46 + - gyök alatt 2116 – 2052/ 18


x1,2 = -46 +- 8 / 18 ----> ezt meg számold ki egyedül.

2012. jún. 14. 10:36
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszi
2012. jún. 14. 10:43
 3/7 anonim ***** válasza:

A négyzetre emelés nem ekvivalens átalakítás, így az első megoldás csak részben jó, hiszen ő befejezte ott, hogy megkapta a két gyökét az egyenletnek. Azonban a nem ekvivalens átalakítás miatt (az egyenletet négyzetre emelte, és a négyzetre emelés nem ekvivalens átalakítás) hamis gyökök is keletkeztek, így szükséges az, hogy a gyököket visszahelyettesítve ellenőrizzük, megfelelőek-e a kapott értékek.

Az ellenőrzés amúgy is szükségszerű művelet, azonban nem ekvivalens átalakítás esetén rossz megoldást szülhet az, hogyha kihagyjuk az ellenőrzést!

2012. jún. 14. 10:48
 4/7 A kérdező kommentje:
Rendben,mindjárt le is ellenőrzöm!
2012. jún. 14. 10:58
 5/7 anonim ***** válasza:
Ezen kívül az eredeti egyenlet csak akkor értelmezett (a valós számok halmazán), ha a négyzetgyök (általánosabban a páros gyök) miatti kifejezés nemnegatív, tehát 2x+7>=0, vagyis x>=-7/2.
2012. jún. 14. 17:01
 6/7 anonim ***** válasza:
És valóban, a négyzetre emelés miatt újabb feltétel kell. A gyök miatt a jobb oldal (ha értelmezett) nemnegatív, így 3x+8>=0, azaz x>=-8/3 is kell teljesüljön. De a gyököket valóban ellenőrizni kell.
2012. jún. 14. 17:03
 7/7 anonim ***** válasza:
Az első válaszoló (majdnem helyes) levezetéséből x_1=-3 és x_2=-38/18=-19/9. Első nem felel meg egyik feltételnek sem, így hamis gyök. A másik viszont azonosságot ad, így az egyetlen megoldás x=-19/9.
2012. jún. 14. 17:09