Szimmetrikus trapéz hegyesszögei 60 fokosak, szárai 12 cm-esek, kerülete 70 cm. Kérdés a, c, T.

Gimis 10-es matek könyvből van.

Szögfüggvény nem lehet, mert nem jutottunk odáig...

Odáig eljutottam, hogy T=23m. De m-et nem tudom kiszámolni, a magasság általi derékszögű háromszögből akartam, de kettő ismeretlen van.


Fontos nyári házi, segítsetek!



2012. aug. 21. 17:19
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

A magasság nagyon egyszerű. Ha jobban megnézed a derékszögű háromszög szögeit, akkor láthatod, hogy: 30, 60, 90 fokosak. Ez pedig egy "speciális háromszög", amelyre találsz szép rajzot a függvénytábládban, vagy a wikipédián

( [link] Ebből már ki lehet számolni a magasságot.


Így megvan a derékszögű háromszöged 2 oldala. Kiszámolod ennek a háromszögnek a 3. oldalát (30 fokos szöggel szemközti oldalt). Ezt az oldalt veszed kétszer, mivel 2 ilyen háromszöged van. Kijön ebből egy adat. Összeadod a trapéz 2 szárát és ezt a hosszúságot, amit most számoltál ki. Kivonod ezen összeget a kerületből és a végeredményt osztod kettővel, így megvan a c oldal is (kisebbik alap).

A hosszabbik alapot meg úgy számolod ki, hogy rövidebbik alap + 2x (x => derékszögű háromszöged 30 fokos szögével szemközti oldal hossza).


Megjegyzés: szögfüggvénnyel gyorsabban ment volna :)

2012. aug. 21. 17:32
 2/14 anonim ***** válasza:

Linket elírtam:

upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/30-60-90.svg

2012. aug. 21. 17:37
 3/14 A kérdező kommentje:

Tudom, mutatták, hogy egy osztás, de nem vettük :(

Új típusú függvénytáblában? Nekem a régi fajta van, abban nem találok ilyet, a link nem jó:(

2012. aug. 21. 17:39
 4/14 A kérdező kommentje:
Amíg írtam, már feltetted a jó linket, köszi!
2012. aug. 21. 17:40
 5/14 anonim ***** válasza:
De figyu ha megnézed a és c is =23 cm és a szárak 12 cm-esek vagyis ez egy téglalap!! :) szóval a magasságot nem kell kiszámolni ja és T nem egyenlő 23-mal.
2012. aug. 21. 17:51
 6/14 anonim ***** válasza:

Nem kell ehhez semilyen függvénytábla, csak egy jó ábra, készits egy jó nagy ábrát.


Az ábrából látható, hogy az a oldal:


(1) a=c+2b*cos(alfa) Alfa=60°.


Ahol az a-c különbság épp a b oldal alapra eső merőleges vetülete, ebből ugye kettő van.


Tudjuk továbbá, hogy a kerület az oldalak összeadásával nyerhető:


(2) K=a+c+2b=2c+2b+2bcos(alfa)=2c+2b(1+cos(alfa))


Ebből c oldal megkapható:


(3) c=(K/2)-b(1+cos(alfa))=(70-36)/2=17 cm


Az "a" oldal most már (1)-ből számítható:


a=17+24*cos60°=17+12=29cm.


A terület: középvonal szorozva magasság:


A középvonal az "a" és "c" oldal számtani közepe, 23cm.


T=23x12*sin60°=276xgyök3/2=138gyök3.


Itt felhasználtuk, hogy a magasság=b*sin(alfa), amit az ábrád is mutat.

2012. aug. 21. 17:53
 7/14 anonim ***** válasza:
2012. aug. 21. 18:00
 8/14 A kérdező kommentje:

A és c =23? Miért? T= 23m, azt írtam. Mert a+c=46, a kerület képletéből.


Igen, nem tanultunk szögfüggvényt, és a könyvben is előbb van, tehát e nélkül is meg kellene tudni csinálni.

2012. aug. 21. 18:25
 9/14 anonim ***** válasza:

10. osztályos példa, fél évig csak a sin, cos, stb. a tananyag, ne hordj már össze ennyi marhaságot.


Mellesleg azt akkor kéne tudnia, hogy 60°-os derékszögű háromszögben az egyik befogó éppen fele az átfogónak?


Mert te ezt használtad fel, anélkül, hogy hivatkoztál volna rá.

(Egyébként az ábrád is erősen torz, 60° helyett 90°-ot rajzoltál...)

2012. aug. 21. 18:36
 10/14 anonim ***** válasza:

a és c nem egyenlő 23-mal.

A válaszoló csak azt akarta írni, hogy a trapéz területe megegyezik egy olyan téglalapéval, melynek egyik oldalhossza 23cm, a másik pedig a magasság.

2012. aug. 21. 18:39
1 2