Matek házi:Szorzattá alakítás: 25y^4-10y^2x+x^2?


2012. júl. 3. 17:18
 1/7 A kérdező kommentje:
Pontosítom, mert így félreérthető: 25y^4 - 10y^2 *x+x^2
2012. júl. 3. 17:20
 2/7 anonim ***** válasza:
(5y^2-x)^2
2012. júl. 3. 17:34
 3/7 A kérdező kommentje:
És ehhez a megoldáshoz hogyan jutok el?
2012. júl. 3. 17:48
 4/7 anonim ***** válasza:

A képlet: (y-x)^2

helyettesítsd be.

Ebben az estben y=y^2

2012. júl. 3. 18:14
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Sokat segített!
2012. júl. 3. 18:20
 6/7 bongolo ***** válasza:

Ismerni kell ezt az összefüggést:

a² - 2ab + b² = (a-b)²

Ezt gondolom tudod is. Aztán nézni kell a kifejezést egy darabig, és rá kell jönni, hogy ez is valami hasonló, hiszen 25=5², y^4=(y²)², ezért 25y^4=(5y²)². Vagyis a=5y² helyettesítéssel jól járunk. A közepén a 10y²x kellene a 2ab legyen, 2·(5y²)x, abból b=x jön ki. És rendben is van, mert a végén az x² miatt is b=x kell legyen.


Vagyis a=5y², b=x, erről a teljes négyzetről van szó: (5y² - x)².


===


Kicsit bonyolultabb lenne a helyzet, ha mondjuk ezt kellene szorzattá alakítani:

25y^4 - 10y²x - 3x²

(Kicsit módosítottam csak az előzőn.)


Most is ugyanúgy kell elindulni, feltételezzük, hogy valaminek a négyzete lesz. Az elejéből jónak tűnik az a=5y² helyettesítés, a közepéből b=x, de a vége nem illeszkedik. Szóval ott tartunk, hogy:

(5y² - x)² = 25y^4 - 10y²x + x²

és nem ilyet kell csinálnunk. Ebből 4x²-et le kell vonni, hogy a feladat kifejezését kapjuk, Vonjuk hát ki:


(5y² - x)² - 4x²


Most egy másik azonosságra kell gondolni. Biztos tanultátok ezt is:

a² - b² = (a+b)(a-b)


Ezt rá tudjuk húzni a fentire, hiszen két négyzet különbségéről van szó (a=5y²-x, b=2x). Akkor viszont szorzatot is tudunk belőle csinálni (a+b)(a-b) szerint:


(5y² - x + 2x)(5y² - x - 2x)

vagyis (5y² + x)(5y² - 3x)

és ez tényleg ugyanannyi, mint 25y^4 - 10y²x - 3x²


====


Ha meg kicsit máshogy módosítom a feladatot:

25y^4 - 10y²x + 2x²

(x² helyett 2x² van a végén)


Most is úgy indulunk el, hogy hátha négyzetről van szó. Nem játszom végig újra, a négyzet most is ugyanaz, de most x²-et hozzá kell még adni:


(5y² - x)² + x²


Ha ilyen jönne ki, vagyis két négyzet összege, akkor ez azt jelenti, hogy nem lehet szorzattá alakítani!

2012. júl. 3. 18:34
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, mint sok mindenki másnak nekem is azzal van a gondom legfőképpen, hogy bele lássam ezeket a bizonyos összefüggéseket, azonosságokat.
2012. júl. 3. 18:40