Hogyan kell papíron szórást számolni?


Pl. az excel szerint ezeknek a számoknak:

1, 2, 2, 5, 5

a szórása: 1,87

Papíron (excel nélkül) hogyan számolom ki ezt?


Néztem a neten a képleteket, de nem tudom, hogy mit hova kell behelyettesítsek, szóval ha valaki tudja, megkérem vezesse le nekem egy kicsit.

Köszönöm!:)



2012. jún. 21. 20:54
 1/7 anonim ***** válasza:
Kiszámolod a számtani közepet(átlagot). Ezután az első számból kivonod az átlagot, négyzetre emeled, majd a másodikból is kivonod az átlagot, utána négyzetre emeled, és ezt megismétled annyiszor ahány számnak kell a szórását számolni (jelen esetbne 5 db). Ha ezek megvannak, akkor a kapott számokat összeadod. A kapott összeget elosztod a tagok számával(ugye 5 db van), és az egésznek veszed a négyzetgyökét.
2012. jún. 21. 21:07
 2/7 vurugya béla ***** válasza:
100%

1. átlagolok:

tl=(1+2+2+5+5)/5=3

2. az átlagot négyzetre emelem, megjegyzem az eredményt: 3^2=9

3. Most veszek egy új adatsort, mely az eredetiek négyzeteiből áll: 1, 4, 4, 25, 25

4. Ezt is átlagolom: (1+4+4+25+25)/5 = 59/5 = 11,8

5. Most a 2. pontnál megjegyzett átlagnégyzetet, a 9-et kivonom a 4. pontban kapott értékből: 11,8-9 = 2,8

6. az eredményből gyököt vonok: 1,673 - ez a szórás.


Miért nem ezt hozza ki az Excel?

Mert ő KORRIGÁLT szórást számol...

Nézd meg a SZÓRÁS és a SZÓRÁSP függvények súgóját... A valódi szórást ugyanis a SZÓRÁSP számolja ki...

2012. jún. 21. 21:09
 3/7 anonim ***** válasza:
Bocsánat, az utolsó előtti lépést elszúrtam. Szóval az összeget nem a tagok számával osztod le, hanem (n-1)-el, ahol 'n' a tagok száma. Vagyis itt nem 5-tel, hanem 4-gyel kell leosztanod, majd gyököt vonnod.
2012. jún. 21. 21:11
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm:)

Amúgy találtam közben valamilyen flash-animációt is, amiben ki tudom számolni és más értéket ad ki, mint az excel. De papíron számolva is ugyanaz jött ki, mint a flashben.

Hogyan lehet ez? mindkét esetben 1,67 az eredmény, viszont, mint már fent is írtam, excelben 1,87 az eredmény... O_o

Ez az oldal címe amúgy: [link]

2012. jún. 21. 21:13
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm második válaszoló, már értem, hogy miért ad más eredményt az excel:))

Csak amikor elkezdem írni a válaszomat, akkor még csak az első hozzászóló válaszolt:)

2012. jún. 21. 21:15
 6/7 A kérdező kommentje:

Ja, és még valami... Szerintetek vizsgán hogy számoljam?

Mert ugye nem mindegy, hogy melyik eredményt adom meg majd:)

Vagy számoljam ki kétféleképpen és írjam oda, hogy miért számoltam úgy ki?

2012. jún. 21. 21:17
 7/7 anonim ***** válasza:

(n-1)-el, akkor kell osztani, ha egy mintának a BECSÜLT VARIANCIÁJÁT számoljuk.


A te számsorod nem minta.

Úgyhogy ezt a képletet használd:

[link]


xi helyére a számaidat írod x felülvonás az átlag


A 2. válaszoló által írt E(X^2)/n-nű^2

Ahol nű az eredeti várható értéke

Ugyanazt az eredményt hozza ki, mégis szerintem jobb az eredeti képletnél maradni. Ha tanították neked mindkettőt, akkor használhatod bármelyiket. Ha nem, maradj az elsőnél.

2012. jún. 22. 09:35