Hogyan kell papíron regressziós egyenest, kovarianciát és korrelációt számolni?


Pl. itt egy feladat

A: 20 23 24 28 29 25 21

B: 50 72 75 86 88 77 69


Ha tudjátok, megkérlek kicsit vezessétek le a megoldást.

A korrelációhoz meg van adva, hogy:

- az A szórása: 3,1

- a B szórása: 11,7

(Amúgy szórások nélkül is lehet számolni korrelációt?)


Ja, és egy bónusz kérdés: hogyan kell a regressziós egyenes paramétereit kiszámolni?


KÖSZÖNÖM!:)



2012. jún. 21. 21:29
 1/10 bongolo ***** válasza:

Regresziós egyenes:

y = mx + b


Ha van n darab x-y adatpár, akkor a legkisebb négyzetek módszerével számolva ez az eredmény m-re és b-re:

m = (n·Σxy - ΣxΣy)/(n·Σx² - (Σx)²)

b = (ΣyΣx² - ΣxΣxy)/(n·Σx² - (Σx)²)


A bázist (b) lehet máshogy is számolni. Ha a nagy X jelenti az x-ek átlagát, a nagy Y pedig az y-ok átlagát:

b = Y - m·X

2012. jún. 24. 18:43
 2/10 bongolo ***** válasza:

Kovariancia:

cov = (Σ(x-X)(y-Y))/n


Itt is X illetve Y jelölte az x-ek illetve y-ok átlagát.


Érdekesség: A kovarianciát hasonlóan kell kiszámolni, mint a varianciát (vagyis a szórásnégyzetet), hisz a szórásnégyzet ez: Σ(x-X)²/n. Vagyis a szórásnégyzet az önmagával vett kovariancia.


Máshogy is ki lehet számolni:

cov = (Σxy)/n - XY

2012. jún. 25. 00:07
 3/10 bongolo ***** válasza:

A korreláció az pedig a kovarianciának és a szórásoknak a hányadosa:


corr(x,y) = cov(x,y)/(σx·σy)


ahol σx = √(Σ(x-X)²), σy hasonlóan az y-ok szórása.


Szórás nélkül nem tudsz számolni korrelációt, de ha nincs megadva a szórás, azt ki tudod számolni. Most sem kellett volna valójában megadni, ha kiszámolod a szórásokat A-ra meg B-re, pont ezek az értékek jönnek ki.

2012. jún. 25. 00:19
 4/10 bongolo ***** válasza:

Bocs, véletlenül kihagytam a szórás képletéből az n-nel való osztást:


σx = √(Σ(x-X)²/n)

2012. jún. 25. 00:36
 5/10 bongolo ***** válasza:

Egyébként ha kicsit átalakítod a regressziós egyenes meredekségének a képletét, vagyis ezt:

m = (n·Σxy - ΣxΣy)/(n·Σx² - (Σx)²)

Osszuk el a számlálót meg a nevezőt is n²-tel, a tört nem változik:

m = (Σxy/n - Σx/n·Σy/n)/(Σx²/n - (Σx/n)²)


Ha jól megnézed, azt találod, hogy a számláló pont a kovariancia (a második kovariancia képlet a fentebbi válaszomban). A nevező pedig az x-eknek a szórásnégyzete, hiszen

σ² = Σ(x-X)²/n = Σx²/n - X²

(ezt az egyenlőséget biztos tanultátok)


Vagyis

m = cov(x,y)/σ²x

2012. jún. 25. 00:43
 6/10 anonim ***** válasza:

off:

Jajj, de nagyon szerettem én a stat2-t, tök jó emlékek jöttek fel, vicc nélkül... :)

Amúgy olyan furi, mi kicsit más betűket használtunk...

Kár, hogy már eléggé elfelejtettem a statot, pedig tényleg nagyon szerettem.

Kedves válaszoló, te hol tanulod a statot, már ha megkérdezhetem? :)Csak úgy kiváncsi vagyok rá, gondolom te is szereted :)

2012. jún. 27. 01:10
 7/10 bongolo ***** válasza:
A BME-n tanultam valamikor, de hát utána kellett most néznem :)
2012. jún. 27. 13:39
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm bongolo a sok választ, csak az a baj, hogy egy kicsit bele bonyolodtam a kis- és nagy x-ekbe és y-okba.

Kérlek leírod, hogy pontosan mit kell a kis- és nagy x-ek és y-ok helyére tegyek az általam adott példa alapján?

Köszönöm!

2012. jún. 28. 19:21
 9/10 bongolo ***** válasza:

Az x-ek az "A" elemei, az y-ok a "B" elemei, n az elemek száma (7), a nagy X az x-ek átlaga, a nagy Y az y-ok átlaga.


Szóval

X = Σx/n = (20+23+24+28+29+25+21)/7

Y = Σy/n = (50+72+75+86+88+77+69)/7


Nem nagy X meg Y-nal szokás jelölni az átlagot, hanem inkább felsővonás x-szel meg y-nal, de olyat itt nem tudok írni.

2012. jún. 29. 11:13
 10/10 A kérdező kommentje:

Értem.

Köszönöm szépen a segítséget!:)

2012. jún. 29. 22:40