Matematika, segítene valaki?


1.Egy egyenlő szárú trapéz hegyesszögének mértéke 60 fok.A trapéz tompaszögének mértéke....

2.Igazold,hogy négy egymást követő természetes szám szorzatának rákövetkezője teljes négyzet.



2012. jún. 4. 19:32
 1/2 anonim ***** válasza:

A trapéz egy száron lévő két szögének összege 180 fok.

A másik szöge akkor 120 fokos.


A 4 szám legyen:

a-1,a,a+1,a+2


Összeszorzom és hozzáadok egyet:

(a-1)*a*(a+1)*(a+2)+1


A szorzatban kicsit megvariálom a sorrendet, hogy könnyebb legyen a szorzás:

[(a-1)*(a+1)]*[a*(a+2)]+1=

[a^2-1]*[a^2+2a]+1=

a^4+2a^3-a^2-2a+1


Azt állítja a feladat, hogy ez egy teljes négyzet.

Ránézel, van benne egy a^4, akkor amit négyzetre emelünk kell lennie benne egy a^2-nek, vagy benne egy 1-es, akkor 1-nek is kell benne lennie.


Szóval valami ilyesminek kell lennie:

(a^2+a+1)^2, de bármelyik tag előjele lehet negatív.


Ez lesz a jó:

(a^2+a-1)^2


Vagyis

(a-1)*a*(a+1)*(a+2)+1=(a^2+a-1)^2

2012. jún. 4. 20:37
 2/2 anonim ***** válasza:

Egy teljesen hasonló megoldás:

[link]

(Én a legkisebb számot vettem a-nak.)

2012. jún. 4. 21:10