Egy kocka alakú akvárium 3/4-ig van tele vízzel. A) Hány fokkal döntsük meg valamelyik éle körül, hogy a víz elkezdjen kifolyni az akváriumból? És B) hány fokkal döntsük meg, ha azt akarjuk, hogy az akváriumban levő víz fele kifolyjon?


ábra is van, de remélem el tudjátok képzelni!

előre is köszönöm a segítséget!



2012. máj. 24. 20:14
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Elég a keresztmetszettel számolni.


A) A levegős rész területe a négyzet területének negyede.


Rajzold le a megdöntött négyzetet!

A vízszint éppen eléri a csúcsot, vagyis a levegős rész egy derékszögű háromszög lesz.

Az egyik befogó 'a', akkor a másik 'a/2', így jön ki T=a^2/4


A rajzodon látszik, hogy a döntés szöge és a háromszög egyik szöge ugyanakkora, mert párhuzamosak a szárai.


tg alfa=(a/2)/a=1/2

alfa=26,56 fok


B) Megint lerajzolod a négyzetet, a víz területe most 3/4*a^2-ről 3/8*a^2-re csökkent.

Ez kevesebb, mint a négyzet fele, ezért most a bennmaradt víz alkot egy háromszöget.


Egyik befogó 'a', akkor a másik '3/4a'


A döntés szöge most is egyenlő a háromszög egyik szögével.

tg alfa=a/(3/4*a)=4/3


alfa=53 fok.


A levegős rész

2012. máj. 24. 20:53
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a hiánytalan levezetést! :))

Minden világos.

2012. máj. 24. 22:04