Hogyan kell ezt a matekpéldát megoldani?


15 cm sugarú hengeres fatörzs fekve úszik a vízben, és merülésének mélysége 12cm. Mekkora a sűrűsége?


Előre is köszönöm. Nem kell részletesen leírni, csak valami elvet pls.


2012. máj. 24. 14:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Rajzolsz egy kört, sugár 15 cm, elmetszed egy húrral, ami 12 cm-re van a szélétől. (Vagyis 3cm-re a középponttól.)

Ez a keresztmetszete az úszó farönknek.


Legyen O a kör középpontja.

A húr A, B pontokban metszi a kört.


Ki kell számolni az elmerülő rész területét.


AOB háromszög egyenlőszárú, OA=OB=15cm, és a magassága 3cm.

Ebből kiszámolható O-nál lévő szög.

És így AOB KÖRCIKK területe, amiből kivonva OAB háromszög területét éppen az elmerülő rész területe marad.


Ezt most nem számolom ki, legyen T.


Ha M a rönk hosszúsága, akkor az elmerülő rész térfogata:

V0=T*M


Felhajtó erő erre a részre hat, és a felhajtó erő egyenlő kell legyen a farönk súlyával.


Felhajtó erő: elmerülő térfogat*víz sűrűsége*g

Súly=teljes térfogat*fa sűrűsége*g

V0*ró(víz)*g=V*ró(fa)*g


V0 helyére beírva az előbbi, és V helyére beírva, hogy r^2*pi*M


T*M*ró(víz)*g=r^2*pi*M*ró(fa)*g


M és g-vel lehet egyszerűsíteni:


T*ró(víz)=r^2*pi*ró(fa)


T-t kiszámoltad, ró(víz) ismert, r ismert.

A ró fa az egyetlen ismeretlen, amit innen már ki lehet számolni.

2012. máj. 24. 15:18
 2/5 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen. ügyes! bár nem értem h felhajtó erőt minek matek példába belerakni de ok...:) köszönöm még1x
2012. máj. 24. 18:58
 3/5 A kérdező kommentje:
aob körcikk területét hogy kapom meg?
2012. máj. 24. 19:08
 4/5 anonim ***** válasza:

kiszámolod O-nál a szöget. A teljes kör 360 fok, ezért alfa fokú körcikk területe:


(alfa/360 fok) * r^2*pi


vagyis alfa/360 része a kör területének.

2012. máj. 24. 20:38
 5/5 A kérdező kommentje:
igen, értem. köszönöm. hát szerintem én még ezt nem tanultam... :)
2012. máj. 24. 22:55