Hogy lehet ezt a matekpéldát megoldani?


Egy csomót szenvedtem vele, ki is jött egy eredmény, de nemhiszem hogy szabályos módon.

Na szóval:

(x^2-2x)^2-14x^2=15+28x


És új változó bevezetésével kell megoldani, meg valószínűleg 0-ra kell rendezni, és az elejét (a+b)^2= a^2+2ab+b^2 szerint felbontani.


Nagyon sokat szenvedtem vele de egyszerűen nem megy. Amúgy 10.-es anyag. Ha valaki tud, az legyen oly kedves, és tegye meg.

Köszönöm.:)


2011. okt. 19. 22:28
 1/9 anonim ***** válasza:

Valamit biztos, hogy elírtál vagy félreértelmeztél, mert ez nem egy 10.-es tanulónak való feladat.

[Nem hiányos, nem szimmetrikus negyedfokú egyenlet]

2011. okt. 19. 22:35
 2/9 A kérdező kommentje:

Hát tanár írta fel táblára. Mondjuk egyik csaj a csoportból megtalálta neten egy egyetemi oldalon. Mondom hát akkor ez így szép.

De akkor megnyugtató hogy nekem nem kell ilyenekhez értenem:D

2011. okt. 19. 22:39
 3/9 anonim ***** válasza:

Ha érdekel:

[link]


Itt a "Real solutions" rublikában nyomj rá az "exact form" gombra, és kidobja a megoldását...


Nem hiszem, hogy ezt kellene kiszámolnod :D

2011. okt. 19. 22:42
 4/9 A kérdező kommentje:

Jesszus úr isten:D Ez de nyomi.

Amúgy beadandó lecke. Így leírom neki, zseniképző szakkörbe fog járatni:D

Amúgy ha beteszem x helyére a -1et, 3at vagy a -5öt és 0-ra rendezem akkor kijön.

2011. okt. 19. 22:50
 5/9 anonim ***** válasza:
sztem ott +14x^2 kell legyen, akkor van ertelme ha 10-es feladat
2011. okt. 19. 22:53
 6/9 anonim ***** válasza:
ha az ott +14x^2 akkor az uj valtozo y=x^2-2x es ugy alakul at az egesz h y^2+14y-15=0 es ezt mar konnyen meg lehet oldani
2011. okt. 19. 22:55
 7/9 anonim ***** válasza:
de akar (x^2+2x)^2-el is kijon
2011. okt. 19. 22:58
 8/9 A kérdező kommentje:

Hát nemhiszem hogy elírtam, de nem 100%.

Erre azért csak nem ad majd jegyet az a nőszemély. Majd holnap vagy azután kiderül.

Azért köszi a segítséget:)

2011. okt. 19. 23:09
 9/9 anonim ***** válasza:

A felírt egyenlet egy olyan negyedfokú függvényre vezethető vissza, amelynek a gyökeit csak bonyolultan lehet meghatározni. Az ilyen feladatokat azért szokták feladni, hogy a gondolkodást és a jó szemű észrevételeket gyakoroltassák, tehát könnyűnek kell lenni a megoldásnak, különben nincs értelme.


És valóban, elírta valaki. Nem +28x, hanem -28x. Ezért is írták a 15 után, és nem elé, ahogy szokásos.

Nézzük így:

(x^2-2x)^2-14x^2=15-28x - rendezzük át

(x^2-2x)^2-14x^2+28x-15=0 - legyen y=x^2-2x, ekkor

y^2-14y-15=0 - ez másodfokú, használjuk a megoldóképletet


y(1)=(14+gyök(196+60))/2=(14+16)/2=15 - visszahelyettesítve

x^2-2x=15, amiből

x(1)=(2+gyök(4+60))/2=5

x(2)=(2-gyök(4+60))/2=-3


y(2)=(14-gyök(196+60))/2=(14-16)/2=-1 - ezt is helyettesítve

x^2-2x=-1, amiből

x(3)=(2+gyök(4-4))/2=1 és ez kétszeres megoldás, mert a megoldóképletben a gyök = 0, tehát mínusszal is ugyanez jön ki.


Vagyis megtaláltuk a negyedfokú egyenletnek mind a négy gyökét: 5, -3, és 1, ami kétszeres. És ez azért nem volt bonyolult.

2011. okt. 20. 09:22