Valaki matekháziban tudna segíteni?


1. Egy vidéki könyvtár gyerekrészlegén 4800 kötet van. Ezeket úgy tárolják, hogy minden könyves szekrényben ugyanannyi kötet található. A felnőttrészlegen 42-vel több szekrény, de szekrényenként 20-szal kevesebb kötet van.

a) Hány darab szekrény van a két részlegen, ha a teljes könyvállomány 12 000 kötet?

b) Egy nap kikölcsönözték a gyerekkönyvek p%-át, és a felnőtt könyvek 2p%-át. A teljes állomány 95,2%-a maradt a könyvtárban. Hány kötetet vettek ki a két részlegből?


2012. máj. 23. 18:46
 1/2 bensdorp ***** válasza:

4800=sz*k (gyerekszekrény*gyerekkötet)

12000-4800=7200=(sz+42)(k-20)=sz*k+42k-20sz-840


7200=4800+42k-20sz-840

3240-42k=-20sz

2,1k-162=sz


k=4800/sz=4800/(2,1k-162)

2,1k^2-162k-4800=0

megoldóképlet --> k=100

sz=4800/k=4800/100=48

sz+42=90

2012. máj. 23. 19:54
 2/2 bensdorp ***** válasza:

12000-p*4800/100-2p*7200/100 = 12000*0,952

12000-48p-144p=11424

576=192p

p=3


p*4800/100+2p*7200/100=144+432=576

2012. máj. 23. 19:59