Fuuton kérdése:

Tudnátok segíteni ebben a 2 matekháziban?


1. Egy traktor hátsó kerekének a sugara kétszer akkora, mint az elsö keréké. Ha az elsö kerék kerülete 1 m-rel nagyobb, a hátsóé 1 m-rel kisebb volna, akkor az elsö kerék 300 méteren ugyanannyit fordulna, mint a hátsó 375 méteren. Mekkora a két kerék sugara?

2. Az egyik termelöszövetkezet 1430 ha földjét három részre osztja, mert három különbözö növényt akar rajta termeszreni. Ha az elsö terület 1/3-ával, a máodikat 3/8-ával, a harmadikat 2/5-ével csökkentenék, akkor egyenlö földterületeket kapnának. Mennyi a három földdarab területe?

Köszönöm a válaszokat!


2012. jan. 8. 21:18
 1/5 anonim ***** válasza:

kör kerülete 2rπ

300/(2rπ+1)=375/(4rπ-1) az egyenlet megoldása után megkapod a kisebbik sugarat

2012. jan. 8. 21:55
 2/5 Mátyás3 ***** válasza:
Az elsőnél a 300/((r+1)*2pi)=375/((2r-1)*2pi) egyenletet kell r-re megoldani,ahol r az első kör sugara. Ez alapján már mennifog de ha mégsem akkor itt egy kis magyarázat: az egyenlet két oldala a fordulatok számának egyenlőségét írja fel, a fordulatokat pedig felírhatjuk a megtett út és a kerület hányadosaként. A kerületetek (a nevezőben) pedig sima képlettel vannak felírva, csupán hozzá illetve el van véve belőlük 1 méter, amúgy r- re 3 jön ki , tehát a kerekek sugarai 3 és 6méter
2012. jan. 8. 21:56
 3/5 Mátyás3 ***** válasza:

a 2. feladatnál ha a 1430ha-t vesszük 1 egésznek, és a 3 területet x-nek y-nak és 1-(x+y) - nak (mivel összegük 1) nevezzük akkor felírhatjuk a következő egyenletet:

x*2/3=y*5/8=(1-(x+y))*3/5 (tehát a váloztatások után a területek egyenlők) Ezt megoldva x-re 45/143-at , y-ra 48/143-at kapunk, a harmadik terület pedig (143-45-48=50)

50/143. Ezeket a törteket beszorozva az 1430ha- ral kapjuk meg a területek. : 450, 480 és 500 ha

2012. jan. 8. 22:04
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. jan. 9. 06:28
 5/5 anonim ***** válasza:

Mátyás 3

"...kerekek sugarai 3 és 6méter"

Ugye ezt nem gondoltad komolyan? :-) Ekkora megaszerkezet a világon nincs!

A

r = 3/2π

ill.

R = 6/2π

sokkal közelebb áll a valósághoz.

2012. jan. 9. 14:26