(MATEK) Komplex szamok *, /, -, +?


a) (2 + 3i)*(3 - 4i) - (5 - 4i)

eredmény:[13 + 5i]


b) (-2 + 3i)^3

eredmény:[46 + 9i]


Feladat: Találja reális számot r-ert,s-est,hogy teljesüljön:

(a) (2 - 4i)r + (3 - 5i)s = 2i

eredmény: [r = -3; s = 2]



Valaki letudná vezetni a lépéseket,hogyan jöttek ki az eredmények?



2012. máj. 13. 09:35
 1/5 anonim ***** válasza:

1. Felbontod a zárójelet, ugyanúgy, mint bármikor.

Az i-t tekintheted egy paraméternek, amit cipelned kell magaddal.


(2 + 3i)*(3 - 4i) - (5 - 4i)

6+9i-8i-12i^2-5+4i /összevonás

1+5i-12i^2 /i^2=-1 miatt még azt is össze lehet vonni

13+5i


2-es: Ugyanez, itt 3 tag van összeszorozva. Bontsuk fel először az első 2 tag zárójelét.


(-2+3i)*(-2+3i)*(-2+3i)

(4-12i+9i^2)*(-2+3i) /zárójelben összevonva i^2=-1

(-12i-5)(-2+3i) /fölbontom

24i-36i^2+10-15i /összevon

46+9i



3. feladat Felbontom a zárójelet ezekkel a paraméterekkel és megcsinálom az összevonást.


2*r-4r*i+3*s-5s*i=(2r+3s)-(4r+5s)*i


Ez akkor egyenlő 2i-vel, ha

2r+3s=0 (mert a 2i-ben nincs valós rész)

-(4r+5s)=2


Ez egy egyenletrendszer, gyorsan megoldod.

s=2, r=-3

2012. máj. 13. 10:16
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi szépen már ebből sok mindent megértettem :)


ez azonban nem fogtam fel:

"Ez akkor egyenlő 2i-vel, ha

2r+3s=0 (mert a 2i-ben nincs valós rész)

-(4r+5s)=2


Ez egy egyenletrendszer, gyorsan megoldod.

s=2, r=-3"


-(4r+5s)=2 ez a kettes hogy jött ki és miért az S kapta meg a 2 értéket

2012. máj. 13. 10:43
 3/5 A kérdező kommentje:

ILyen fajta törtes feladatnál így jarunk el?


2 / -1 + 3i

eremény: [ -1/5 - 3/5i ]


probaltam kiszamolni,de nem jon ki:

2 / -1 + 3i = 2*(-1 -3i) / (-1 + 3i)*(-1 - 3i) = -2 - 9i / (1 + 9) + ( 3 - 3 )i = -2 -9i / 10


nevezőben e keplet alapjan szoroztam:

(a*c - b*d)+(a*d + b*c)i

2012. máj. 13. 10:53
 4/5 anonim ***** válasza:

Azt mondja, hogy legyen 2i, vagyis:

(2r+3s)-(4r+5s)*i =2i


2i=0+2*i


Vagyis a valós tagnak 0-nak kell lennie, az i együtthatójának meg 2.


2r+3s=0

-(4r+5s)=2


Ezt kell megoldani. 10. osztályban tanítják az egyszerű egyenletrendszereket.

Beszorzom az első egyenletet 2-vel.


4r+6s=0

-4r-5s=2


Összeadom a kettőt és r kiesik.

s=2

Visszahelyettesítek:

2*r+3*s=0

2*r+3*2=0

r=-3


Az, hogy s éppen 2 csak véletlen.

2012. máj. 13. 10:54
 5/5 anonim ***** válasza:

Közben és is leírtam:

[link]

2012. máj. 13. 10:56