Mi a megoldása a komplex számok halmazán a következő egyenletnek? Z^2+z+17/4=0


Mi a megoldása a komplex számok halmazán a következő egyenletnek?

z^2+z+(17/4)=0


Légyszíves aki ír ne csak a megoldást, hanem hogy hogyan jutott el oda. Köszönöm!


2011. jan. 9. 03:42
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

remélem nem rontottam el, már elég fáradt vagyok:)


z = a + bj

a: valós rész

b: képzetes rész

j = gyök -1


z^2 + z + 17/4 = 0


ez egy másodfokú egyenlet, általános alakja:

ax^2 + bx + c = 0


megoldóképlet:

x1,2 = (-b +- gyökalatt[b^2 - 4*a*c]) / 2*a


tehát:

x1,2 = (-1 +- gyökalatt [1^2 - 4*1*(17/4)] ) / 2*1

x1,2 = (-1 +- gyökalatt [1 - 17] ) / 2

x1,2 = (-1 +- gyökalatt [-16] ) / 2

x1,2 = (-1 +- 4*gyökalatt [-1] ) / 2


x1 = (-1 + 4*gyökalatt [-1] ) / 2

x1 = (-1 + 4j) / 2

x1 = -1/2 + 2j


x2 = (-1 - 4*gyökalatt [-1] ) / 2

x2 = (-1 - 4j) / 2

x2 = -1/2 - 2j

2011. jan. 9. 04:52
 2/10 anonim ***** válasza:
ja és 20/L voltam ;)
2011. jan. 9. 04:55
 3/10 anonim ***** válasza:

jaj bocsi, a jelölést a végén elfelejtettem átírni, megszoktam az "x"-ezést :) szóval a két gyök:


z1 = -1/2 + 2j

z2 = -1/2 - 2j

2011. jan. 9. 04:58
 4/10 anonim ***** válasza:
66%

Célszerű a komplex számokat az i szimbólummal jelölni mintsem a j-vel.

17/F

2011. jan. 9. 09:35
 5/10 anonim ***** válasza:
utolsó: én így tanultam, nekem így tanították az egyetemen, szóval így szoktam meg:) de szerintem ez nem a világvége, ha valahol máshol jelölik, az elején le is írtam, mit értek "j" alatt, hogy mindenkinek világos legyen.
2011. jan. 9. 17:10
 6/10 anonim ***** válasza:
Hát pedig nagyon nem ajánlott, nem tudom ki tanította így ezt. Egyrészt mert ez a megszokott jelölés, másrészt a komplex számok kiterjesztésekor a j szimbóummal egészen mást jelölünk. És könnyen összekeverhető.
2011. jan. 9. 18:21
 7/10 anonim ***** válasza:
ha a kérzedő i-vel akarja jelölni a gyök-1-et akkor majd azzal írja. nekem nem az volt a célom, hogy nemzetközi felháborodást szítsak a jelöléseimmel, csak vékaszoltam a kérdező kérdésére. de ha ennyire tudod és tudsz kötekedni,legközelebb vezesd le te az "i"-ddel;)
2011. jan. 9. 18:31
 8/10 anonim ***** válasza:
*válaszoltam
2011. jan. 9. 18:31
 9/10 hopeanswerisgood válasza:

A megszokott jelöléshez tényleg ajánlatos tartani magunkat. De ha egy kisebb példa erejére ettől eltérünk,az is jó, mert:

a) elmélyíti ismereteinket a téma terén - már nem betűkkel foglalkozunk, hanem azzal, amit a betű jelöl

b) egy példa erejére van - ha nem ütközik semmi mással, akkor kész, utáűna úgyis újra a sztenderdet használjuk újra


De kiterjesztésnél i,j,k helyett lehet akár j,k,l is, nem?

Tehát annyi, hogy a gyök(-1)-et jelöljük egy betűvel, és a másik két egységet a két uutnáa jövő betűvel. Szerintem ennyi.

2011. jan. 12. 18:57
 10/10 Yuyu ***** válasza:
Az i jelölést fizikusok és matematikusok szokták alkalmazni, míg a j jelölést olyan tárgyaknál, ahol árammal dolgoznak (pl villamosmérnök), ugyanis a váltó áram áramerősségét kis i-vel szokás jelölni, és bizony ott is vannak komplex síkon megoldandó egyenletek, így eléggé zavaró lenne. Pl BME-n j-vel jelölik. Talán nem ártana előbb utána nézni a dolgoknak, mielőtt lehurrogod a másikkal. Pláne, hogy ez puszta formalizmus és teljesen korrekt módon leírta, hogy nála a j a képzetes egység. Aki azon hisztizik, hogy ki mit mivel jelöl, az nem való reál szakra, ugyanis ettől el kell tudni vonatkoztatni. A matek az matek. Ugyan az a megoldása a 3x+2=1 egyenletnek, akkor is, ha én az ismeretlent a-val, vagy épp csipkebokor ágon ugrabugráló kismadárral jelölöm. A baj ott kezdődik, ha én nem mondom meg, hogy mit értek x-en, a-n, vagy csipkebokor ágon ugráló kismadáron, mert akkor külső szemlélő - esetleg hónapok után a szerző maga se - tudja kapásból, hogy mi folyik a papíron, itt azonban nem ez a helyzet.
2017. márc. 19. 20:21