2012. máj. 11. 12:29
1/5 anonim válasza:
Az egész kifejezés a negyediken van, vagy csak az x?
2/5 A kérdező kommentje:
csak az x-en
2012. máj. 11. 12:37
3/5 anonim válasza:
16*x^4-17*x^2+1=0
x^2-et helyettesítsd 'a'-val.
16*a^2-17*a+1=0
Ez már sima másodfokú, használhatod a megoldóképletet.
a1=11,372
a2=5,628
a=x^2
Vagyis
x^2=11,372 VAGY x^2=5,628
Ezeket még meg kell oldani, és kijön mind a 4 megoldás.
4/5 anonim válasza:
Bevezetsz egy új ismeretlen, legyen mondjuk 'a' ami legyen egyenlő x^2-tel, tehát a=x^2
Így az egyenlet: 16*a^2-17*a+1=0
Ez már csak egy másodfokú egyenlet, amit a megoldóképlettel meg tudsz oldani. A kapott eredményeket egyenlővé teszed x^2-tel, majd megoldod, és megkapod x-et mint ismeretlent. :-)
5/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm :)
2012. máj. 11. 12:54