Tudnátok segíteni? Oldja meg a 16x negyediken- 17x a másodikon +1=0 egyenletet.


2012. máj. 11. 12:29
 1/5 anonim ***** válasza:
Az egész kifejezés a negyediken van, vagy csak az x?
2012. máj. 11. 12:32
 2/5 A kérdező kommentje:
csak az x-en
2012. máj. 11. 12:37
 3/5 anonim ***** válasza:

16*x^4-17*x^2+1=0


x^2-et helyettesítsd 'a'-val.


16*a^2-17*a+1=0


Ez már sima másodfokú, használhatod a megoldóképletet.

a1=11,372

a2=5,628


a=x^2

Vagyis

x^2=11,372 VAGY x^2=5,628


Ezeket még meg kell oldani, és kijön mind a 4 megoldás.

2012. máj. 11. 12:45
 4/5 anonim ***** válasza:

Bevezetsz egy új ismeretlen, legyen mondjuk 'a' ami legyen egyenlő x^2-tel, tehát a=x^2

Így az egyenlet: 16*a^2-17*a+1=0

Ez már csak egy másodfokú egyenlet, amit a megoldóképlettel meg tudsz oldani. A kapott eredményeket egyenlővé teszed x^2-tel, majd megoldod, és megkapod x-et mint ismeretlent. :-)

2012. máj. 11. 12:46
 5/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm :)
2012. máj. 11. 12:54