Ezt hogyan kell megoldani? (matek)


Sziasztok!

Először az egyik ismeretlent kell kifejezni, de ötletem sincs, hogy kéne..


Szóval ez a kettő egybe tartozik:

3y=3-2x


-x+3/2y+1=3/2



Illetve itt van még egy feladat:


0.5x-y-3=0

-x-2y=2


Ha lehet magyarázatot is írjatok!

Előre köszönöm :)



2012. máj. 10. 20:43
 1/5 anonim ***** válasza:

Az elsőből kifejezed például az X-et(így könnyebb magyarázni, mert nincs törtosztás).

3y=3-2x ugy az alapegyenlet, mindkét oldalból kivonsz 3-at:

3y-3=-2x Leosztasz (-2)vel:

-(3y-3)/2=x Kifejezted tehát az egyenletből X-et, már csak be kell írnod a második egyenletbe, szintén az X helyére:

-[-(3y-3)/2]+3/2y+1=3/2

Ezt az egyenletet kaptad. Szemmel láthatóan ebben már csak y az ismeretlen. Ha ezt az egyenletet megoldod y-ra(remélem ez így már megy), akkor kapsz valamilyen számot. Na ezt a számot írd be az első(!!) egyenletbe y helyére, ahol így már csak x lesz a kérdés.



Hasonlóképp a második feladat, elsőből kifejezed az x-et:

x=2y+6, majd behelyettesíted a második egyenletbe:

-(2y+6)-2y=2


Egy jó tanács: mindig zárójelezz! Könnyen lesz a +ból -, és fordítva, mindig figyelj rá! ;)

2012. máj. 10. 20:51
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2012. máj. 10. 20:57
 3/5 A kérdező kommentje:
Az elsőnél 1/3 és 0?
2012. máj. 10. 21:15
 4/5 anonim ***** válasza:

3y = 3 – 2x

–x + 3/2y + 1 = 3/2


Az elsőből:


3y = 3 – 2x /+2x


3y + 2x = 3 /-3y


2x = 3 – 3y


x = (3–3y)/2, ezt behelyezed a második egyenletbe:


–x + 3/2y + 1 = 3/2


– (3–3y)/2 + 3/2y + 1 = 3/2


(–3 + 3y)/2 + 3/2y + 1 = 3/2 /*2


(–3 + 3y) + 3y + 2 = 3


–3 + 3y + 3y + 2 = 3


–1 + 6y = 3 /+1


6y = 4


y = 4/6 = 2/3


x = (3–3y)/2 = (3–3*2/3)/2 = (3–2)/2 = 1/2


Ellenőrzés:


3y = 3 – 2x


3*2/3 = 3 – 2*1/2


2 = 3 – 1


2 = 2


–x + 3/2y + 1 = 3/2


–1/2 + 3/2*2/3 + 1 = 3/2


–1/2 + 1 + 1 = 3/2


–1/2 + 2 = 3/2


1,5 = 3/2

2012. máj. 10. 23:51
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm! Így már minden világos :)
2012. máj. 11. 19:33