S. O. S. matek! Az ABC egyenlő szárú 3szög alapon levő szögeinek szögfelezői a D pontban metszik egymást. Határozzuk meg a D pontnak az alappal szemközti csúcstól való távolságát, ha a3szög alapja 12 cm, a szárak hossza 10 cm?

2012. máj. 10. 17:54
 1/3 anonim ***** válasza:

A szögfelezők metszéspontja a beírható kör középpontja.


Ha behúzod a 3 szögfelezőt, akkor 3 háromszögre vágtad a háromszögedet.


Egy ilyen kis háromszög

a*ma/2

De ma=r, mert azért beírható kör, mert érinti az oldalakat.


A teljes háromszög területe:

T=(a+b+c)*r/2


Lépések:

Kiszámolod az alaphoz tartozó magasságot.

Ha behúzod a magasságot, az két derékszögű háromszögre vágja a háromszöget.

Átfogó a szár:10

Befogó: alap fele:6

3. oldal a magasság:8


A háromszög területe: 12*8/2=48


Másrészt


T=(a+b+c)*r/2

48=(10+10+12)*r/2

r=3


D csúcs távolsága a csúcstól

magasság-sugár: 8-3=5

2012. máj. 10. 18:00
 2/3 A kérdező kommentje:
de csak 2 oldal szögfelezőjét kell behúzni..ja és azt elfelejtettem h pitagorasz tételnek is kell vhol benne lennie :S
2012. máj. 10. 18:58
 3/3 anonim ***** válasza:

Igen ember, az van ott, hogy rajzolj be 2 szögfelezőt, de NINCS megtiltva, hogy a harmadikat is berajzoljam, nem???


Meg gondold már végig, hogy a AD távolságot kell meghatározni, miközben a CD és BD szögfelezőket rajzoltam be.


Ha nekem az AD-t kell kiszámolni, akkor csak nem árt, ha azt is összekötöm.



A harmadik szögfelező egyeben a magasság is.

AD távolság meg nem más, mint a teljes magasságból kivonva a D 'alatt' lévő részt, ami a beírható kör sugara.


Ezért ki kell számolni M-et és r-t.

2012. máj. 11. 08:35