Egy sátorlapból, amelynek területe 9m2, egyenes körkúp alakú sátor készíthető. A sátor alapkörének átmérője 2,3m. Milyen magas a sátor? (A sátor alaplapja is a sátorlapból készül. )

2012. ápr. 28. 17:49
 1/4 anonim ***** válasza:

Rajzold fel a kökup tengelymetszetét. Így kapsz egy derékszögű háromszögek, melynek átfogója éppen a területből visszaszámítható sátorlap sugara, függőleges befogója pedig a magasság, vizszintes befogója pedig az alapkör sugara(1,15m).


Tehát Phytagoras-tételből a magasságot már tudod is számolni, ebben nem volt semmi nehéz.


Bónusz: Mekkora legyen a sátorlap középponti szöge, hogy a készített sátor a legnagyobb térfogatú legyen?

2012. ápr. 28. 18:12
 2/4 anonim ***** válasza:
leírnád a számítás menetét? nem nagyon értem:/
2012. ápr. 28. 18:26
 3/4 anonim ***** válasza:

Készíts ábrát! Rajzold le a kúpot, és a tengelymetszetet. Az adatokat is vedd fel, és tüntesd fel a rajzon. Nem így tanultátok órán?

Ahogy a füzetedbe is rajzoltátok, készíts ábrát.


Ábra nélkül nem is fogod megérteni soha.

Viszont ha már van jó ábrád, az már fél megoldás!

2012. ápr. 28. 19:24
 4/4 anonim ***** válasza:

Kicsit másképp. :-)


Legyen

F = 9m² - a sátor felszíne

r = 2,3 m - a sátor alapkörének átmérője

A - az alaplap területe

P - a palást területe

m = ? - a sátor magassága


A egyenes körkúp felszíne

F = A + P

Az alapkör területe

A = r²π

A palást területe

P = A/cosα

P = r²π/cosα

ahol α a kúppalást alkotójának az alaplappal bezárt szöge


Ezekkel

F = r²π + r²π/cosα

F = r²π(1 + 1/cosα)

Ebből

1/cosα = F/r²π - 1

cosα = 1/(F/r²π - 1)


A szög ismeretében a sátor magassága

m = r*tgα

========


DeeDee

**********

2012. ápr. 28. 19:59