Vegyünk néhány pozitív egész számot, melyek összege 20. Szorozzuk össze őket, így kapjuk az X számot. Mennyi X maximális értéke?

2012. ápr. 9. 21:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Hehe, aranyos feladat.

Most nincs időm végigszámolni, de szerintem

számtani-mértani közép közti egyenlőtlenség kell hozzá.


5 db 4-essel a szorzat 1024

10 db 2-essel szintén 1024.


A kettő között keressél nagyobbakat.

2012. ápr. 9. 21:41
 2/4 anonim ***** válasza:

6db 3as és 1db 2es

2*3^6=1458

nekem eddig ez lett a legnagyobb:)

2012. ápr. 9. 21:57
 3/4 A kérdező kommentje:
Ez nekem is kijött csak még nemtaláltam rá magyarázatot:P Segítsetek!!!!
2012. ápr. 9. 22:00
 4/4 anonim ***** válasza:

Írjuk fel a számtani és mértani közép közti egyenlőtlenséget.


(a1+a2+...+an)/n>=n.gyök(a1*a2*...*an) n. hatványra emelve:


(20/n)^n>=a1*a2*...*an

Ez a kiindulási alap.


n=6-ra ez 1371

n=9-re 1321

csak n=7 vagy 8 jöhet szóba.


Most tegyük föl, hogy a1=1.

Ekkor az jön ki, hogy

(19/n)^n>=1*a2*...*an

Ha itt végignézzük minden n-re n=7 a maximum, 1085 ami még mindig túl kicsi


VAGYIS 1-es nem lesz a számok között.


n=7 esetén

Ugye muszáj lenni legalább 1db 2-esnek.

A maradék számra felírhatjuk megint az egyenlőtlenséget, és kijön, hogy a max 2,3,...,3=1458 ahogy arról már szó volt.


n=8 esetén

kell legalább 4db 2-es.

Ekkor a max 4db 2-es, 4db 3-as 1296


Több eset nincs.

Tehát X max 1458

2012. ápr. 9. 22:30