Andi226 kérdése:

Trigonometrikus egyenletek: Oldjuk meg a következő egynletet: Sin (x-π/3) = cos (π/6-x)? π=pí!

2012. febr. 14. 16:25
 1/6 anonim ***** válasza:

cos(a) = sin(a+(pi/2))

Vagyis:

cos(pi/6-x) = sin((pi/6-x)+(pi/2))

sin((pi/6-x)+(pi/2)) = sin(x-pi/3+k*2pi)

(pi/6-x)+(pi/2) = x-pi/3+k*2pi

pi/6 + pi/2 + pi/3 = 2x+k*2pi

pi = 2x+k*2pi

x = (pi / k*2pi) / 2

x = (1 / k*2) / 2

x = (1 / 4k)


k: tetszőleges egész szám.

De ellenőrizd, mert lehet, hogy elszúrtam. :)

2012. febr. 14. 16:45
 2/6 bongolo ***** válasza:

Tudjuk, hogy

sin(α) = cos(α-π/2)

Ezzel mindkét oldalból koszinuszt csinálhatunk:

cos(x-π/3-π/2) = cos(π/6-x)

cos(x-5π/6) = cos(π/6-x)


cos α = cos β két esetben lehet igaz:

a) α = β + 2kπ

b) a = -β + 2kπ

ahol k természetesen tetszőleges egész szám.


Jelen esetben ez ezt jelenti:

a) x-5π/6 = π/6-x + 2kπ

b) x-5π/6 = x-π/6 + 2kπ


Mindkettőből ki kell fejezni x-et, azt már rád bízom (az egyikből nem lesz megoldás!) Írd meg a végeredményt, mert egy helyen még el lehet rontani!

2012. febr. 14. 17:00
 3/6 bongolo ***** válasza:
Az első válaszban az egyenlet utolsó három átalakítása már nem jó.
2012. febr. 14. 17:06
 4/6 bongolo ***** válasza:
Az első válaszoló azt az esetet se nézi, hogy sinα=sinβ megoldása nem csak α=β+2kπ, hanem α=π-β+2kπ is (bár ebből az ágból most nem jön ki megoldás).
2012. febr. 14. 17:08
 5/6 anonim ***** válasza:

Azt hiszem még (már?) ráfér a kérdezőre:

[link]

2012. febr. 14. 17:40
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget!!
2012. febr. 15. 16:57