Matek példa megoldásában kellene segítség?

Jóska kerékpárral ment meglátogatni nagymamáját. Amikor az út kétharmad részét megtette, defektet kapott. Az út hátralévő részén kénytelen volt tolni kerékpárját. Így az egész utat kétszer annyi idő alatt tette meg, mintha végig biciklizett volna. Hányszor akkora volt az átlagsebessége kerékpáron, mint gyalog?
2012. jan. 25. 19:48
 1/4 BKRS ***** válasza:

kerekparon mondjuk x-szer volt akkora a sebessege mint gyalog.

Gyalogos sebesseg: v

Kerekparos sebesseg: xv

Kerekparral megteszi mondjuk T ido alatt a tavolsagot.

Akkor a tavolsag a nagymamajaig: xv*T

Ennek a ketharmadanal robban le a bringaja.

(2/3)xv*T tavolsagto tett meg biciklivel

es (1/3)xvT tavolsagot gyalog.

Ehhez szukseges ido a T ido ketszerese:

(2/3)xvT/(xv) + (1/3)xvT/v =2T

(2/3)T + 1/3xT = 2T

(2/3) + (1/3)x = 2

2+x=6

x=4

Kerekparon tehat 4-szer megy gyorsabban mint gyalog.



Masik megoldas:

ha kerekparon x-szer gyorsabban megy,

akkor ugyanazt az utat x-szer tobb ido alatt teszi meg gyalog, vagyis az ut utolso (1/3) reszet (1/3)x -szer tobb ido alatt tette meg gyalog mintha biciklivel ment volna.

Vagyis (2/3)+(1/3)x = 2

amibol megin x = 4

2012. jan. 25. 20:36
 2/4 anonim ***** válasza:

Na, nekem meg ötször nagyobb sebesség jött ki:

[link]

Mindjárt megnézzük melyikőnk tévedett.

2012. jan. 25. 20:40
 3/4 anonim ***** válasza:
Elnézést, rosszul írtam le a feladatot, én az út 3/4 részével számoltam. (De honnan vettem?)
2012. jan. 25. 20:44
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen !
2012. jan. 26. 19:22