Egy nagyon egyszerű (általános iskolás alsós) matek példa megoldásában kéne a segítség. (? )


Félreértés ne essék, nem számolni nem tudok hanem a műveleti sorrend alkalmazásával nem vagyok tisztában...


5+5*0


Az eredmény 0 lesz vagy 5? Anno még általánosban ('80-as évek közepe) úgy tanították hogy a műveleti sorrend mindig a következő: szorzás osztás összeadás kivonás. Ennek értelmében

(5+5)*0 =0

De a számológépek nem vesznek figyelembe műveleti sorrendet csak simán balról-jobbra haladva számolnak. Tehát

5+(5*0) =5

Lehet hogy baromi cinkes a kérdés de tuti ha 100 embert megkérdeznék kb fele-fele arányban más lenne az eredmény....

Aki nem hiszi itt egy FB-s kérdés hasonló feladat..


[link]


2011. okt. 19. 01:24
 1/9 anonim ***** válasza:

5 lesz az eredmény.

Műveleti sorrend úgy van, ahogy írtad. egyébként számológépeken is lehet ma már zárójelezni és meg is van oldva a problem.

2011. okt. 19. 01:46
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"Anno még általánosban ('80-as évek közepe) úgy tanították hogy a műveleti sorrend mindig a következő: szorzás osztás összeadás kivonás. Ennek értelmében

(5+5)*0 =0 "


Ez egy rossz következtetés. Ha a szorzás az elsőbbrendű, mint az összeadás, akkor előbb a szorzást vagyis az 5*0-át végzed el és utána adod hozzá az 5öt.


Ha hagyományos, zárójelezés nélkül számológépbe írod be írod be, akkor 0-t fogsz kapni. Elvégzel egy műveletet a számológépeddel és a következő műveletet már az előző eredményével fogod végezni. Tehát ebben az esetben, ha sorban írod be, akkor 5+5 az első művelet és ezután írod be a *0-t ami valójában 10*0.


Az újabbfajta számológépek viszont tudják azt, hogy csak az egyenlőség lenyomása után végzik el a műveletet és figyelembe veszik a műveleti sorrendet. Tehát, ha beírod, hogy 5+5*0, akkor 5-öt ad.

2011. okt. 19. 02:58
 3/9 anonim válasza:
5
2011. okt. 19. 04:15
 4/9 A kérdező kommentje:
ja igaz felcseréltem a zárójelek... sorry. Köszi a választ mindenkinek
2011. okt. 19. 04:56
 5/9 anonim válasza:
A válasz 5
2011. okt. 19. 07:46
 6/9 reptoid ***** válasza:

És téged kiengedtek az általánosból?

"Lehet hogy baromi cinkes a kérdés de tuti ha 100 embert megkérdeznék kb fele-fele arányban más lenne az eredmény..." - itt ne magadból indulj ki.

2011. okt. 19. 08:44
 7/9 bumbi02 ***** válasza:
a válasz 5, és nem baromi cinkes, hanem kbszottul égő... az meg nem mentség hogy vannak mások is akik nem tudják.. inkább szomorú hogy egy ilyen jellegü második osztályos feladatot nem tudnak elvégezni sokan. és emellett még a számológépet se tudják használni.
2011. okt. 19. 10:29
 8/9 anonim válasza:

Az a helyzet, hogy sajnos 100-ból legalább 70 rossz választ adna. Ez derül ki egy most futó FB-os kérdésből.

Lehet, hogy én nívós iskolába jártam, de ott nem volt divat, hogy egy tizenéves gyerek nem tud összeadni.

A számológépekről meg annyit, hogy az egyszerű számológépek úgy végzik el a műveleteket, ahogy beírják, tehát ott a usernek kell tudnia, hogy mit mi után kell elvégezni. Ez a tudományos számológépeknek már nem okoz gondot, ráadásul azoknál már zárójelet is lehet használni.

Úgyhogy egyszerű számológéppel így számolod ki:

5*0=0+5=5

Tudományossal pedig:

5+5*0=5

2013. jan. 6. 18:02
 9/9 anonim válasza:
Szerintem mindkét eredmény helyes, mert a két feladat nem ugyanaz ahogy fel van irva. 5+5 =10.0 =0 Mivel 5+5 zárjelben van az összeadást végezzük el először. A második felirásnál a szorzás van zárjelben, 5.0=0 0+5= 5 Ha 80-as évek zsebkalkulátorával számolsz ahogy beütöd neked kell betarsd a műveletek sorrendjét. Mert a szabály azt is mondja, hogy első lépésben a kerek majd a szögletes és utoljára a hurkolt zárjeleben levő műveleteket végezzük el betartva a műveletek sorrendjét.
2013. dec. 24. 17:02