Hogy lehet megoldani ezt a feladatot táblázattal és másodfokú egyenlettel?

Két város között 960km a távolság. A személyvonat sebessége 20km/h-val több, mint a tehervonaté. Határozzuk meg a vonatok sebességét, ha a személyvonat menetideje 4 órával kevesebb, mint a tehervonaté.
2012. jan. 23. 19:47
 1/1 BKRS ***** válasza:

A tehervonat sebesseg x km/h

A szemelyvonat sebessege x+20 km/h

A tehervonat 960/x ora alatt teszi meg a tavolsagot.

A szemelyvonat: 960/(x+20) ora alatt teszi meg a tavolsagot.

960/x - 4 = 960/(x+20)


mindket oldalt x(x+20)-szal megszorozva:

960(x+20) - 4x(x+20) = 960x

960x + 19200 - 4x^2 - 80x = 960x

-x^2 - 20x + 4800 = 0

(x-69)(x+80)=0

mivel a vonat sebessege pozitiv

x= 60

x+20 = 80

2012. jan. 23. 20:31