Két város között 960km a távolság. A személyvonat sebessége 20km/h-val több, mint a tehervonaté. Határozzuk meg a vonatok sebességét, ha a személyvonat menetideje 4 órával kevesebb, mint a tehervonaté.2012. jan. 23. 19:47
1/1 BKRS válasza:
A tehervonat sebesseg x km/h
A szemelyvonat sebessege x+20 km/h
A tehervonat 960/x ora alatt teszi meg a tavolsagot.
A szemelyvonat: 960/(x+20) ora alatt teszi meg a tavolsagot.
960/x - 4 = 960/(x+20)
mindket oldalt x(x+20)-szal megszorozva:
960(x+20) - 4x(x+20) = 960x
960x + 19200 - 4x^2 - 80x = 960x
-x^2 - 20x + 4800 = 0
(x-69)(x+80)=0
mivel a vonat sebessege pozitiv
x= 60
x+20 = 80