Hogy kell megoldani ezt a feladatot táblázattal és másodfokú egyenlettel? (Hétfőre kell)

Két kikötő között a távolság egy folyón 21 km. Egy motorcsónak elindul az egyik kikötőből a másikba, ott áll 30 percet majd visszaindul így az első indulás után 4 órával ér vissza. A folyó vizének sebessége 2.5 km/h. Mekkora a motorcsónak sebessége állóvízben?
2012. jan. 21. 20:12
 1/2 anonim ***** válasza:

A csónak sebessége legyen v. Az odaúton 2,5+v sebességgel halad, mert a folyó rásegít. Vissza pedig v-2,5 sebességgel jön, mert a folyó ellen megy. (Ha odafelé akadályozza, visszafelé segíti a folyó, ugyanaz lesz az eredmény.)

Az odaút ideje: 21/(2,5+v) óra

A visszaút ideje: 21/(v-2,5) óra

Várakozás: 0,5 óra

21/(2,5+v) + 21/(v-2,5) + 0,5 = 4

21(v-2,5) + 21(v+2,5) = 3,5(v-2,5)(v+2,5)

21v - 52,5 + 21v + 52,5 = 3,5v² - 21,875

3,5v² - 42v - 21,875 = 0

Másodfokú megoldóképletbe beírva:

v1 = 12,5 km/h

v2 = -0,5 km/h ez pedig nyilvánvalóan nem lehetséges.

2012. jan. 21. 21:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat! :)
2012. jan. 21. 22:05