Egyenlettel ezt a feladatot hogy írnátok fel?

Nagymama szlvás gombocot főz, l. unoka megeszi az egész 2/5 részét, 2. unoka a maradék 1/3-át, és így még marad 12 db.Következtetéssel kiszámoltuk, 30 db az összes gombóc, de egyenlettel kéne megoldani. Nagymamáknak a főzés megy, az egyenlet nem...Köszi
2011. dec. 31. 10:46
 1/4 anonim válasza:
Nem szép dolog másokkal megíratni a házit...
2011. dec. 31. 10:51
 2/4 Ucsiha Madara ***** válasza:

Jelöljük az összes gombóc számát x-szel!


Így ugye az első unoka 2/5x darab gombócot evett meg.

Maradt 3/5x gombóc, ennek 1/3-át ette meg a 2. unoka, tehát a 2. unoka összesen 1/3*3/5*x gombócot evett meg, azaz a törteket egyszerűsítve 1/5x-et. És ha ehhez még hozzáadjuk a maradék 12 gombócot, az éppen kiadja az összes gombóc számát, azaz x-et. Tehát az egyenletünk:


2/5x+1/5x+12=x.


Ezt kell megoldani, aminek megoldása valóban 30 lesz.

2011. dec. 31. 11:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Van összesen: x db gombóc

Az első unoka megeszi a 2/5 részét: ez 2/5 * x db

A második unoka megeszi a maradék (azaz x-2/5*x, azaz 3/5*x db maradt) 1/3-át: 3/5 * x * 1/3= 3/15 * x = 1/5*x

Még marad: 12 db.

Ezek összessége adja ki az összes gombócmennyiséget, azaz:

2/5*x+1/5*x+12 = x

3/5*x+12=x

12=2/5*x

60=2x

x=30

Az első unoka megette a 2/5-ét, azaz 12 db-ot, a második unoka megette a maradék (18 db) harmadát, azaz 6 db-ot, és még maradt 12 gombóc. Vagyis 12+6+12 valóban 30 db gombóc.

2011. dec. 31. 11:26
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, teljesen követhető és érthető számomra a levezetés. Boldog Újévet kívánok , a gyorsaságért külön köszönet.
2011. dec. 31. 11:36