Milyen egyenlettel lehetne ezt a szöveges feladatot felírni?


Megoldani megoldottam, de kicsit inkább próbálgatással, kíváncsi lennék egy frappáns egyenlet felírására.


Négy szám összege 165, a harmadik szám fele az első két számnak, a negyedik szám számtani közepe a második és harmadik számnak, és az első szám tizenöttel kevesebb minta negyedik szám, melyik ez a négy szám?


2010. júl. 28. 15:41
 1/9 anonim ***** válasza:
67%

ezt egyenletrendszerrel lehet felírni. legyen a 4 szám a,b,c és d:

I. a+b+c+d=165

II. c=a/2=b/2 , ebben nem vagyok biztos: "a harmadik szám fele az első két számnak"

III. 2*d=b+c

IV. a=d-15

2010. júl. 28. 15:55
 2/9 A kérdező kommentje:

nagyjából eddig én is eljutottam;

1.) a+b+c+d=165

2.) 2c=a+b c=(a+b):2

3.) 2d=b+c d=(b+c):2

4.) d=a+15 a=d-15

5.) b=2d-c b=2c-a

5.) abc; páros számok lehetnek, d; meg csak páratlan

ez a 2-es és 3-as pont 2-vel való osztása után figyelhető meg. (feltételezem egész számok lesznek.) az átalakítás után a,b,c is szerepel az osztó helyén így csak párosak lehetnek, és mivel a négy szám összege páratlan, így d, lesz páratlan.

6.) a növekvő sorrend pedig; a,c,d,b


no de ebből még nem tudtam felállítani, egy olyan egyenletet, amit egyöntetűen lel lehetne vezetni, vagy akár egyenletrendszert sem. számomra még mindig sok az ismeretlen.

2010. júl. 28. 17:40
 3/9 A kérdező kommentje:
bocs a sorszámozás kicsit megcsúszott :)
2010. júl. 28. 17:41
 4/9 A kérdező kommentje:

leírom még amikre rájöttem, vagyis kiokoskodtam;


valamilyen sugallat folytán hozzáadtam a 165-höz 15-öt, majd elosztottam néggyel, jött egy 45, ami páratlan. Mivel csak a d lehet páratlan úgy döntöttem ez lesz az, majd kivontam a 25-öt ez lett az a, most már csak b és c hiányzik ezek meg d számtani közepe. az általam korábban felállított sorrend szerint c balról, míg b jobbról áll d-hez képest, így c a és d közti szám c=40 míg b pont annyival nagyobb d-től, mint amennyivel kisebb c, azaz b=50. összeadva; 30+40+45+50=165

visszaellenőrizve is minden stimmel, de mégsem tetszik a levezetés, mert valahogy nem elég "matematikai", meg azt hogy az elején hozzáadtam a 15-öt az csak egy megérzés volt, szóval nem az igazi. :(

2010. júl. 28. 17:59
 5/9 A kérdező kommentje:
a második sorban ismét elírás van; a 25 az 15
2010. júl. 28. 18:00
 6/9 anonim ***** válasza:

Szia.A feladatot olvasva a kovetkezo egyellentrendszerhez jutsz:

1. a+b+c+d =165

2. c=(a+b)/2 azaz 2c = a+b

3. d=(b+c)/2 azaz 2d =b+c

4 a-15=d azaz a=d+15


Az elso egyenletben mindent d-re vezetunk visza.


d+15+2d+d =165

4d=150

d=37.5

a=37.5+15 azaz a=52.5


a+b+c =127.5 mivel d-t mar ismerem ezaltal igy irhato az 1. egyenlet.DE 2c=a+b azaz

2c+c=127.5

c=42.5

Ujbol hasznalva az elso egyenletet

52.5+b+42.5+37.5=165

azaz b =32.5


Tehat a=52.5 , b = 32.5 , c=42.5 , d= 37.5


Adj egy zold pacsit ha elegedett vagy a valaszal.Bocs de csak angol bilentuzetet erhettem el.

2010. júl. 29. 11:21
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Bocsi elirtam a 4. egyenlet a=d-15.

Igy d-15+2d+d=165

4d=180

d=45

a=30

a+b+c=120

3c=120

c=40

b=165-30-40-45

b=165-115

b=50.Tehat a vegso megoldas:

a=30 ; b=50 ; c=40 ; d=45

2010. júl. 29. 12:57
 8/9 A kérdező kommentje:

ezaz, köszi; kaptál zöld pacsit kettőt is :)


ezt nem vágtam hogy lesz egy ismeretlenes, de így már nagyon tuti.

igen azt láttam hogy valahol elírtad, mert egész számok kellenek, meg hát az eredmény már ismert volt :)

de ez lesz az köszi. szuper

2010. júl. 30. 12:58
 9/9 A kérdező kommentje:

ezt a "2d=b+c" -t nem láttam, pedig talán ez a kulcsa az egésznek szerintem, nagyban leegyszerűsödtek a dolgok.

én valahogy külön akartam kifejezni b-ből és c-ből is d-t, de nem ment :(


köszi még egyszer a segítséget

2010. júl. 30. 13:08