Hogy kell megcsinálni ezt a feladatot egyenlettel?

Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 8. Ha a számjegyeket felcseréljük, a kapott szém az eredeti szám kétszeresénél 10-zel nagyobb lesz. Melyik ez a szám?
2009. aug. 16. 20:54
 1/4 anonim ***** válasza:

a = a tizes helyiértéken lévő szám

b = az egyes helyiértéken lévő szám

Így a kétjegyű szám = 10a + b



Felírjuk amit tudunk:


I. a + b = 8 (számjegyek összege)

Tehát b = 8 - a

II. 10b + a = 2(10a + b) - 10

Ebből:

10b + a = 20a + 2b -10

19a - 8b = 10


Behelyettesítünk (b = 8 - a), így

19a - 8(8 - a) = 10

19a - 64 + 8a = 10

27a = 74


Ebből ki kéne jönnie egy egyjegyű pozitív egész számnak (az első számjegynek). Itt nem az jött ki, úgyhogy vagy én számoltam el, vagy az adatok rosszak, de a megoldás módja benne van. Hajrá :)

2009. aug. 16. 21:04
 2/4 anonim ***** válasza:

Ott van elcseszve, hogy a 10 nem -, hanem +!

Oszt akkó má kigyün, hogy 26! Nü?

2009. aug. 16. 21:42
 3/4 anonim ***** válasza:
11%

a+b=8

a=8-b

10b+a=20a+2b+10

10b=21a+2b+10

8b=21a+10

8b=21(8-b)+10

8b=168-21b+10

8b=178-21b/21b

29b=178

b=6,13:)ami kerekitve 6

szal a=2 b=6

26x2=52+10=62:)


Jobbat nem tudok:)

2009. aug. 16. 21:47
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez is ee van!

10b+a=2(10a+b)+10

19a-8b+10=0

19(8-b)-8b+10=0

152-19b-8b+10=0

27b=162

b=6

a=2

A keresett szám 26, de eszt má montam.

2009. aug. 16. 23:04