Matek egyenlet? Hatodfokú?!

x^6 - 10x^4 + 9x^2 = 0
2012. jan. 2. 17:11
 1/4 Mátyás3 ***** válasza:

Szorzattá kell alakítani az a lényeg:

kiemeléssel például...: x^2-t kiemelve kapjuk, hogy

(x^2)(x^4-10x^2+9)=0 ezután a zárójeles kifejezést alakítod szorzattá vhogy így :

[link] és a megoldások is ott vannak

2012. jan. 2. 17:21
 2/4 anonim ***** válasza:

Kiemelsz belőle x^2 -et. A zárójelben marad hiányos negyedfokú, x^2=a helyettesítéssel megoldod, és felírod gyöktényezős alakban. Visszatérsz az x értékre. Így az előbb maradt zárójelet 4 tényező szorzatára tudod felbontani. x^2* a 4 tényező =0 .

Így már megy??

2012. jan. 2. 17:21
 3/4 anonim ***** válasza:

x^2 * (x^4 - 10x^2 +9) = 0

Ha a szorzat valamelyik oldala 0 akkor az egyenlőség is nulla

Eért első megoldás: x=0

Második megoldés: x^4 - 10x^2 +9 = 0

Új változó az y (x=y^2): y^2 - 10y +9 =0

y-ra két megoldás: 1 és 9

Visszahelyettesítve: x^2=1 illetve x^2=9

Ebből a többi megoldás, x=-1,1,-3,3

2012. jan. 2. 17:26
 4/4 anonim ***** válasza:

csak másod...:)


X^6=(X^3)^2

x^4=(X^2)^2

x^2=(X)^2

2012. jan. 2. 17:27