10. osztályos matek magasabb fokú egyenlet megoládsa?


(zˇ2-2z)*(2z-zˇ2+1)=2

zˇ2 : zé a másodikon

levezetést is légyszi


2011. dec. 19. 18:11
 1/7 bongolo ***** válasza:

Trükközni kell: vezessünk be egy új változót:


y = z²-2z

Ezzel az egyenlet:

y·(1-y) = 2


Ezt már meg tudod oldani ugye, aztán a két megoldásból z-t megint csak ki kell fejezni. Lesz max. 4 megoldás összesen.


Ha nem megy, szólj.

2011. dec. 19. 18:40
 2/7 anonim ***** válasza:

z^2-2z=a helyettesítéssel:

a*(1-a)=2 . Ezt a másodfokú egyenletet megoldom.

Ennek viszont nincs valós gyöke!

Ha lenne, akkor az a ismeretében visszatérek oda, ahol bevezettem, ott z-re nézve van másodfokú egyenlet, amit megoldok.

2011. dec. 19. 18:40
 3/7 A kérdező kommentje:
ezer hála skacok ;)
2011. dec. 19. 19:57
 4/7 A kérdező kommentje:
és hogy írjam le hogy alakítottam át a második tényezőt? megkéne szorozni -1 gyel de nem tudom azt hogy kell :S
2011. dec. 19. 20:19
 5/7 anonim ***** válasza:
Nincs ott szorozva semmi, csak a +1 -et előre írtuk, hogy szebb legyen. -c+1=1-c.
2011. dec. 19. 20:47
 6/7 bongolo ***** válasza:
Gyanus volt már nekem eleve, hogy z az ismeretlen neve. Tanultatok komplex számokat?
2011. dec. 19. 21:53
 7/7 A kérdező kommentje:
nem :D
2011. dec. 20. 18:20