8. osztályos fizika, centrifuga forgása. Levezetve kéne a megoldás. (? )

Egy centrifuga dobjának sugara 30 cm. A dob 20 s alatt éri el az 1200 1/perc fordulatszámot, majd további 1 percig egyenletesen forog, majd 10 s alatt egyenletesen lassulva megáll. Mekkora a szöggyorsulása az egyes szakaszokon? Mekkora az indulástól a megállásig a dob szögelfordulása? Hány fordulatot tesz meg összesen?
2011. dec. 15. 16:52
 1/1 BKRS ***** válasza:

1200 1/perc = 20 1/s

Az elso 20s alatt a szoggyorsulas 20(1/s) *2Pi/20(s) = 2*Pi (1/s^2)

(ez radianban van, ha szogeben kell szamold at)

1 percen at 0

majd az utolso 10 s alatt -20*2Pi/10 = -4Pi (1/s^2)


Az elso 20 masodpercben: (0+20)*20/2=200 fordulatot tesz meg

A kozepso 1 percben 20*60 = 1'200 fordulatot tesz meg

Az utolso 10 masodpercben(20+0)*10/2=100 fordulatot tesz meg.

Ez osszesen: 1'500 fordulat.

2011. dec. 19. 15:23