Valaki segítene a matekleckémben? Mert elakadtam

Egy kocka élének hossza egész szám. Vegyük az élhossz harmadát, az egyik oldallap területének felét és a térfogat hatodát. Igazoljuk, hogy a három szám összege egész.
2011. dec. 8. 19:31
 1/6 anonim válasza:
Most csinálasz házit?
2011. dec. 8. 19:39
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen. Még mindig 15 feladatot kaptunk és már nemigazán fog az agyam így az utolsónál.
2011. dec. 8. 19:40
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha az oldalhossz 'a'

akkor

az oldal harmada

a/3

az oldallap területének fele

a²/2

a térfogat hatoda

a³/6


Az öszegük

N = a/3 + a²/2 + a³/6

Közös nevezőre hozva

N = (2a + 3a² + a³)/6

Kimelve 'a'-t

N = a(a² + 3a + 2)/6

A zárójelben levő másodfokú összeget másodfokú függvényként megoldva az egyenlet gyökei:

a1 = -1

a2 = -2

tehát szorzatként felírva

N = a(a + 1)(a + 2)/6


Az a(a + 1)(a + 2) mennyiség három egymást követő szám szorzata, ezért biztosan osztható 6-tal, így N biztosan egész szám.

2011. dec. 8. 20:33
 4/6 BKRS ***** válasza:

a/3+aa/2+aaa/6 = 2a/6 + 3aa/6 + aaa/6 =

(2a + 3aa + aaa)/6 =

Eleg azt bebizonyitani, hogy 2a+3aa+aaa oszthato 2-vel is meg 3-mal is.


2-vel oszthato, mert 2a oszthato 2-vel, tovabba 3aa valamint aaa paritasa megegyezik, vagyis az osszeguk oszthato kettovel.


Ha a oszthato 3-mal, akkor nyilvan az egesz kifejezes is.

Ha nem, 3aa akkor is oszthato.

2a es aaa maradeka pedig 3-ra egesziti ki egymast:

Ha a =3k+x

2(3k+x) +(3k+x)^3 =

3*valami + 2x + x^3

namost ha x az 0, 1 vagy 2 akkor ez a 2x+x^3 oszthato lesz 3-mal.


ezert az egesz osszeg is oszthato 6-tal.


Kell-e kongruenciakkal vagy van valami speicialis bizonyitasi odszer amivel bizonyitani kell

2011. dec. 8. 20:39
 5/6 BKRS ***** válasza:
^ van egy extra "a" aaa-ban a kiemeles utan.
2011. dec. 8. 20:40
 6/6 A kérdező kommentje:
Ez így tökéletesen megfelel. Köszönöm szépen.
2011. dec. 8. 20:42