PREMUTÁCIÓS FELADAT! Elakadtam, nem értem. Tudna segíteni valaki?


Hány 5-tel osztható hatjegyű szám képezhető a 0, 1, 2, 3, 4, 5 számjegyekből, ha minden számjegy csak egyszer szerepelhet?


Addig vágom, hogy az utolsó helyre, azaz a 6. számjegynek 0-nak vagy 5-nek kell lennie, de innentől nem tudok továbbjutni. Az eredmény egyébként 216, de nem tudom, hogy miért...

előre is köszönöm annak, aki segít!


2011. szept. 7. 16:19
 1/7 A kérdező kommentje:
*permutációs
2011. szept. 7. 16:20
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Bontsuk két részre (majd meglátod, miért).


Ha a 0 van a végén:

Első helyre hány féle számot írhatsz? 5-öt

Második helyre (4-et, mert egyet már felhasználtunk)

Harmadik helyre hármat, aztán kettőt, végül egyet.

Ez összesen 5*4*3*2*1*1 = 120 lehetőség.


Most legyen 5 a végén:

Első helyre csak négyből választhatsz, mert 0-val nem kezdődhet, ha hatjegyű.

Második helyre megint 4 féle lehet (mert itt már 0 is),

utána megint 3, 2, 1

Tehát 4*4*3*2*1*1 = 96 lehetőség.


120+96 = 216 ;)

2011. szept. 7. 16:27
 3/7 A kérdező kommentje:
KÖSZÖNÖM SZÉPEN! :)
2011. szept. 7. 16:28
 4/7 anonim ***** válasza:
Szívesen! :)
2011. szept. 7. 16:30
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ezeket józan paraszti ésszel szerettem megoldani, remélem, összejön.


Az nagyon helyes meglátás, hogy 5 vagy 0 lehet a vége. Amit még fel kell ismerni, hogy a szám nem kezdődhet nullával.


Tehát ha az utolsó számjegyed az 5:


az első helyre kerülhet 1-2-3-4 (4 szám)

a második helyre kerülhet 0-1-2-3-4, de az első számjegy már nem (4 szám)

a harmadik helyre marad 3 számjegy

a negyedikre 2

az ötödikre 1


ez összesen 1*2*3*4*4=96 szám.


Mi van, ha a vége 0?


Első helyre 5 szám

Másodikra 4

Harmadikra 3

Negyedikre 2

Ötödikre 1


Összesen 5*4*3*2*1=120


120+96=216.


Összejött. :)

2011. szept. 7. 16:30
 6/7 anonim ***** válasza:
46%
PERmutáció a feladat, nem PREmutáció...
2011. szept. 7. 16:42
 7/7 anonim ***** válasza:
Nekem fel sem tűnt, hogy elírta. :)
2011. szept. 7. 16:44