Matek házihoz szeretnék kérni segítséget. 1^3+2^3+3^3+. + (n-1) ^3=? Mivel egyenlő ez a sorozat? Sehol sem találom a neten aki már tanulta egyetemista vagy valaki kérem írja le köszönöm minnél elöbb.

2011. dec. 3. 17:21
 1/3 anonim ***** válasza:

1^3 + 2^3 + 3^3 + ... + n^3 = n^2*(n+1)^2/4

ebből kiindulva

1^3 + 2^3 + 3^3 + ... + (n-1)^3 = (n-1)^2*n^2/4

2011. dec. 3. 17:27
 2/3 A kérdező kommentje:
óó köszi szépen ezt kerestem őőő amugy bocsi elirtam n^3 kellet volna onnan már meg van a feladat köszönöm mégegyszer
2011. dec. 3. 17:43
 3/3 bongolo ***** válasza:

Ilyen sorozat dolgokat itt érdemes keresni:

On-Line Encyclopedia of Integer Sequences (OEIS)

[link]


Most pl. ezt a sorozatot érdemes beírni az oldalon a keresőbe:

1,9,36,100

Első találatként ez jön ki: A000537 Sum of first n cubes

Ez tehát az 537-edik regisztrált sorozat. Direkt link hozzá:

[link]

Mindenféle érdekes (legalábbis matematikusok számára érdekes :) ) dolog van a sorozatról leírva, köztük a FORMULA fejezetben a keresett zárt formula is.

2011. dec. 3. 22:47