Matekban valaki segítene? (csonka gúla/ a többi lent)


négyzet alakú egyenes csonka gúla alapéle 12cm, fedőéle 8cm, magassága 10cm.

Az alaplaptól milyen távolságban kell az alaplappal párhuzamos síkkal metszenünk a csonka gúlát, hogy a két rész egyenlő térfogatú legyen, és mekkora a síkmetszet oldala?


2011. dec. 1. 21:02
 1/3 BKRS ***** válasza:

A teljes gula magassaga 10+x cm lenne

(10+x)/x = 12/8

10+x= 3x/2

20 + 2x = 3x

x = 20


Ha a kepzeletbeli csucstol m tavolsagra metsszuk, akkor az keletkezo el h hossza:

12/h = 30/m

h = 12m/30=2m/5

m=5h/2

Az eredeti csonkagula gula terfogata:

(12*12 + 12*8 + 8*8)*10/3 =3040/3

A lemetszet darab terfogata:

(12*12+12*h+h^2)*(30-m)/3


2*(12*12+12*h+h^2)*(30-m)/3 = =3040/3

288(30-5h/2)/3 + 24h(30-5h/2)/3 + 2h^2(30-5h/2)/3 =3040/3


Amibol h = 10,385cm a keletkezo alapel.

m=25.9625

Vagyis az alaptol 4.0375cm-re kell levagni.

2011. dec. 1. 22:22
 2/3 anonim ***** válasza:
Most alapból mit szeretnél? csinálja meg valaki helyetted, vagy magyarázza csak el a lépéseket?
2011. dec. 1. 22:26
 3/3 A kérdező kommentje:
kösz a megoldást, elmagyarázni nem kell, így már értem
2011. dec. 1. 23:02