négyzet alakú egyenes csonka gúla alapéle 12cm, fedőéle 8cm, magassága 10cm.
Az alaplaptól milyen távolságban kell az alaplappal párhuzamos síkkal metszenünk a csonka gúlát, hogy a két rész egyenlő térfogatú legyen, és mekkora a síkmetszet oldala?
2011. dec. 1. 21:02
1/3 BKRS válasza:
A teljes gula magassaga 10+x cm lenne
(10+x)/x = 12/8
10+x= 3x/2
20 + 2x = 3x
x = 20
Ha a kepzeletbeli csucstol m tavolsagra metsszuk, akkor az keletkezo el h hossza:
12/h = 30/m
h = 12m/30=2m/5
m=5h/2
Az eredeti csonkagula gula terfogata:
(12*12 + 12*8 + 8*8)*10/3 =3040/3
A lemetszet darab terfogata:
(12*12+12*h+h^2)*(30-m)/3
2*(12*12+12*h+h^2)*(30-m)/3 = =3040/3
288(30-5h/2)/3 + 24h(30-5h/2)/3 + 2h^2(30-5h/2)/3 =3040/3
Amibol h = 10,385cm a keletkezo alapel.
m=25.9625
Vagyis az alaptol 4.0375cm-re kell levagni.
2/3 anonim válasza:
Most alapból mit szeretnél? csinálja meg valaki helyetted, vagy magyarázza csak el a lépéseket?
3/3 A kérdező kommentje:
kösz a megoldást, elmagyarázni nem kell, így már értem
2011. dec. 1. 23:02