Hogy kell kiszámolni a csonka gúla magasságát?


Van egy csonga gúla. Az alapja egy 8cm oldalú négyzet(Területe 64cm2) a felső négyzet a (teteje)(területe 32cm2) És ennek kéne kiszámolnom a térfogatát. De ahhoz kikell számolnom a magasságot. Tudnátok nekem segíteni??

Interneten sehol nem találtam a magasság számítás képletét.


2011. nov. 7. 18:26
 1/2 anonim ***** válasza:

Ennyi adatból nem lehet kiszámítani.

Gondold el: két négyzet alakú deszkalap megfelelő csúcsait gumiszállal kötöd össze - annyi a magassága, térfogata amennyit akarsz.

2011. nov. 7. 18:39
 2/2 BKRS ***** válasza:

Ha nem tudod milyen szoget zar be a csonkagula oldala az alappal, vagy mekkorak az oldal elek, vagy az oldal trapezok magassaga, vagy valami ekvivalens adat, akkor ebbol nem fogod tudni kiszamolni a magassagot.

Kezeld parameterkent, ird be, hogy "h" mondjuk aztan igy szamold ki a terfogatot.

A felso negyzet oldala 4√2 cm

Mondjuk a magassaga h, a teljes gula magassaga H

Vagjuk el kozepen keresztbe, es hasznaljuk a parhuzamos szelok tetelet:

H/h = 64/4√2

H= 8√2 * h


A nagy gula terfogata: H*64/3

a kis gula terfogata a tetejen: h*32/3

A ketto kulonbsege a csonkagula terfogata:

V = H*64/3 - h*32/3 = 8√2*h*64/3 - h*32/3

V=h*(8*√2*64/3 - 32/3) = 230,69*h

2011. nov. 7. 18:40