1. feladat:

Egy 50 évesnél fiatalabb apa 5 évvel idősebb, mint a legidősebb fia életkorának 7-szerese. Az apa és a fiú életkorának összege osztható 5-tel. Hány évesek?


2. feladat:

Egy kétjegyű szám egyik számjegye 2-szerese akkora, mint a másik. Ha a számjegyeket felcseréljük, akkor az új szám az eredeti kétszeresénél 12-vel kisebb. Melyik az eredeti szám?


3. feladat:

Egy kétjegyű számban a tízesek száma 3-mal nagyobb, mint az egyeseké. Ha a kétjegyű számhoz hozzáadjuk azt a számot, amely a jegyek felcserélésével keletkezik akkor 143-at kapunk. Melyik az eredeti szám?



Táblázatba kéne megoldani.


2011. nov. 16. 21:12
 1/4 BKRS ***** válasza:

3.

Az eredeti szam utolso jegyet jeloljuk "a"-val, ekkor a szam maga:

10(a+3) + a =11a+30

A forditottja meg:

10a + (a+3) =11a+3

11a+30+11a+3 = 143

22a = 110

a = 5

Tehat a szam:

85


Ellenorzes:

5+3=8

85+58 = 143

2011. nov. 16. 21:33
 2/4 A kérdező kommentje:

köszi és leírnátok azt is, hogy oldjátok meg?

mert nem értem..

2011. nov. 16. 21:35
 3/4 BKRS ***** válasza:

2)

Vagy az van, hogy az elso szmajegy egy "a" szamjegy a masodik meg 2a

vagy forditva.


A szam erteke az elso jegy 10-szeres + a masodik ertek, vagyis:


akkor ez a szam vagy

10a +2a alaku ami 12a

vagy 10*2a + a ami 21a


vagy 12a+12 =2*21a

vagyis a =12/29 ami nem lehet megoldas

vagy 21a+12 = 2*12a

3a=12

a=4

Tehat a szam 48


Ellenorzes:

8=2*4


84 + 12 = 96

48 + 48 = 96

2011. nov. 16. 22:12
 4/4 BKRS ***** válasza:

Legidosebb fiu mondjuk x eves

7x+5 eves akkor az apa.

az eletkoruk osszege:

x+ 7x+5 = 8x +5 aminek oszthatonak kell lenni 5-tel, tehat akkor 8x-nek is oszthatonak kell lenni 5-tel,

ami csak ugy lehet, ha x oszthato 5-tel.

Az apa eletkora legfeljebb 50,

nyilvan x=0 nem jo, mert 5 eves nem lehet az apa,

x=5 az jo, mert 40 eves lehet az apa

x=10 vagy nagyobb megint nem jo, mert 75 meg mar tul sok.


Tehat akkor az apa 40 eves, a legidosebb fia meg 5.

2011. nov. 16. 22:16