9. -es matekban segítenél? Sehogy sem megy!


Feladat: Határozzuk meg az n pozitív egész szám értékét úgy, hogy az alábbi törtek értéke pozitív egész szám legyen!


5n-3

3(itt törtvonal van)



2n-3

5(és itt is törtvonal van)


2011. nov. 4. 19:29
 1/3 anonim ***** válasza:
Ábrázold a 2 függvényt, akár Excel-ben.
2011. nov. 4. 19:32
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha (5n-3)/3 -at és 2n-3/3-at akartál felírni, akkor a nevező konstans, a számlálóra írd fel, hogy nagyobb nullánál, számold ki n-t, ha n tört, rajzold fel a számegyenest és vedd azt az n-hez legközelebbi egészet, ami beleesik a megoldás halmazába


Ha 5n-3/2n-3 akart lenni, amit próbáltál leírni, akkor tudni kell a következőt, ami igaz szorzásra, osztásra: +-=- -+=- ++=+ --=+


Tehát vagy pozitív a nevező és a számláló, vagy negatív mindkettő, felírod az egyenlőtlenséget, kiszámolod n-t, veszed mind2 megoldási halmazát, majd azok közös részét (számegyenesen a legegyszerűbb megtalálni), az intervallum végpontjai, ha azok törtre jönnének ki, a hozzájuk legközelebbi, a megoldási halmazba eső egész lesz. Ha van kérdésed, írj privit, szívesen segítek.

2011. nov. 4. 19:38
 3/3 anonim ***** válasza:

Adott

N = (5n - 3)/3


Ha a tört pozitív egész szám, akkor írható

(5n - 3)/3 = p

ahol p > 1 pozitív egész


n-re rendezve

n = 3(p + 1)/5

Látható, hogy a tört akkor lesz pozitív egyész, ha a számláló osztható 5-tel

Ez úgy lehetséges, ha

p = 4 + 5q

ahol q ≥ 0 egész szám

ezzel a számláló

p + 1 = 4 + 5q + 1 = 5q + 5 = 5(q + 1)

Így n értéke

n = 3(q + 1)

=========


A tört értéke q függvényében

N = 5(q + 1) - 1


Lehet ellenőrizni. :-)


DeeDee

*************

2011. nov. 4. 21:17