Egy játék mozdonyt egy 50 cm sugarú körpályán indítunk el. Felgyorsulása közben 0,2m/s(négyzet) nagyságú állandó kerületi gyorsulással mozog. Az indulási idő után mennyi idő múlva lesz a centripetális gyorsulása 0,2 m/s(négyzet? Mekkora szöggel fordul el ez idő alatt a gyorsulás vektora?2011. nov. 20. 17:55
1/1 BKRS válasza:
A centripetalis(Acp), a keruleti gyorsulas(Aker) es a teljes gyorsulas(A) mind allando nagysaqguak, viszont valtozo iranyuak. A zoggyorsulas szinten allando.
A szoggyorsulas: β = Aker/r = 0,2/0,5 = 0,4
Centripetalis gyorsulas: Acp = rω² = v² /r
v = 0,2*t
Acp = (0,2*t)^2/0,5 = 0,08 t^2
ez mikor lesz 0,2:
0,08*t^2 = 0,2
t^2 = 0,2/0,08 = 2,5
t = 1,58113883
Amennyi a megtett szog, annyit fognak ezido alatt elfordulni a gyorsulas vektorok.
A megtett szog = β/2 t^2 = 0,4/2 *2,5 = 0,5 radian.
nagysagrendileg ugy tunik, valahol egy 10-es szorzot elszamoltam, inkabb 5 radianra tippeltem volna a megoldasnal, de nem latom hogy hol szamoltam el.