Egy játék mozdonyt egy 50 cm sugarú körpályán indítunk el. Felgyorsulása közben 0,2m/s (négyzet) nagyságú állandó kerületi gyorsulással mozog?

Egy játék mozdonyt egy 50 cm sugarú körpályán indítunk el. Felgyorsulása közben 0,2m/s(négyzet) nagyságú állandó kerületi gyorsulással mozog. Az indulási idő után mennyi idő múlva lesz a centripetális gyorsulása 0,2 m/s(négyzet? Mekkora szöggel fordul el ez idő alatt a gyorsulás vektora?
2011. nov. 20. 17:55
 1/1 BKRS ***** válasza:

A centripetalis(Acp), a keruleti gyorsulas(Aker) es a teljes gyorsulas(A) mind allando nagysaqguak, viszont valtozo iranyuak. A zoggyorsulas szinten allando.

A szoggyorsulas: β = Aker/r = 0,2/0,5 = 0,4


Centripetalis gyorsulas: Acp = rω² = v² /r

v = 0,2*t

Acp = (0,2*t)^2/0,5 = 0,08 t^2

ez mikor lesz 0,2:

0,08*t^2 = 0,2

t^2 = 0,2/0,08 = 2,5

t = 1,58113883


Amennyi a megtett szog, annyit fognak ezido alatt elfordulni a gyorsulas vektorok.

A megtett szog = β/2 t^2 = 0,4/2 *2,5 = 0,5 radian.

nagysagrendileg ugy tunik, valahol egy 10-es szorzot elszamoltam, inkabb 5 radianra tippeltem volna a megoldasnal, de nem latom hogy hol szamoltam el.

2011. nov. 21. 22:22