Hány darab tízes számrendszerben felírt aabb alakú teljes négyzet van?

a kérdés adott.
2011. nov. 16. 20:13
 1/2 bongolo ***** válasza:

1 ≤ a ≤ 9

0 ≤ b ≤ 9


x = 1100a + 11b

x = 11(100a+b)


Ha x négyzetszám, akkor a zárójeles tényező osztható 11-gyel


x = 11(99a + a+b)


Tehát a+b osztható kell legyen 11-gyel. Ez csak úgy lehet, ha:

a+b = 11

és

2 ≤ a ≤ 9

9 ≥ b ≥ 2


x = 11²(9a + 1)


9a+1 négyzetszám kell legyen.

Ha végigpróbáljuk 2-től 9-ig az a különböző értékeit, egyedül a=7-re adódik négyzetszám (64=8·8):


x = 11²(9·7+1) = 7744


Ez az egyetlen aabb alakú négyzetszám.

2011. nov. 16. 22:01
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen :)
2011. nov. 19. 13:42