Mennyi a 9,3as pH-jú vizet kell meginnunk ahhoz, hogy a gyomorban a kémhatás ne lúgos, csak semleges legyen? A gyomorban lévő folyadék mennyéségét vegyük fél liternek, pH-ja pedig 1,9.
2011. nov. 19. 11:20
 1/1 anonim ***** válasza:

V(gyomorsav) = 0,5 l

pH(gyomorsav) = 1,9 => c(H+, gyomorsav) = 10^-1,9 mol/l

n(H+, gyomorsav) = c(H+, gyomorsav) * V(gyomorsav) = 0,00623 mol


pH(víz) = 9,3 => c(H+, víz) = 10^-9,3 mol/l => c(OH-, víz) = 10^-4,7 mol/l = 1,9952623149688796013524553967395e-5


Hogy semlegesítsék egymást, 1:1 mólarányban kell venni a H+-t és OH--t. Vagyis 0,00623 mol OH--ra van szükség:

n(OH-, víz) = 0,00623 mol


Vagyis:

V(víz) = n(OH-, víz) / c(OH-, víz) = 315,48 l

Ami kicsit sok ahhoz, hogy a valóságban tényleg semlegessé lehessen tenni a gyomorban lévő folyadék kémhatását...

2011. nov. 19. 23:08