Szélsőérték feladat, hogyan?


Határozzuk meg (x^2)^2+(y^2)^2+2/x^2*y^2 minimumát, ha xy nem egyenlő 0-val.

Tudnátok ebben a feladatban segíteni?

Számtani mértani közepek összefüggésével próbálkoztam, de nem tudom elérni, hogy tagok szorzata állandó legyen.


2011. nov. 15. 14:52
 1/5 BKRS ***** válasza:

(x^2)^2+(y^2)^2+2/x^2*y^2 = (x2 - y^2)^2 + 2x^2y^2 +2/(x^2y^2) =

=(x2 - y^2)^2 +2(A +1/A))

ahol A=x^2y^2

A+1/A minimuma A=1-nel van es az erteke 2.

Az elso negyzetes tag viszont nagyobb vagy egyenlo mint 0, tehat az egesz

nagyobb vagy egyenlo mint 0+2*2 = 4

Kerdes, hogy ezt elerheti-e.

1=A=x^2y^2 eseten erheti el, amikor x^2=y^2

vagyis x^2=1/y^2

es x=y

tehat vagy

x=+/-1 es y=+/-1 eseten eleri a 4-et,

visszahelyettesitve ezeket az ertekeket, valoban 4.

2011. nov. 15. 17:15
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, basszus nem jutott eszembe, ez a lépés, h (x^2-y^2)^2+2x2y^2.


Köszönöm szépen még egyszer, nem nagyon csípem a szélsőérték feladatokat :/

2011. nov. 15. 17:36
 3/5 A kérdező kommentje:

Viszont én azt gondolom, h lehet -4 is.

Ugyanis A+1/A>=2 vagy A+1/A<=-2.

Tehát ha az x^2y^2+1/x^2y^2=-2 és (x^2-y^2)^2=0 akkor a kifejezés 0+2*(-2)=-4 értéket vesz fel.

Javíts ki ha tévedek.

2011. nov. 15. 20:42
 4/5 A kérdező kommentje:
Kérlek előző hozzászólásomat ne vedd figyelembe :$:$ most jól leégettem magam :$ hülyeséget írtam..
2011. nov. 15. 20:49
 5/5 BKRS ***** válasza:
Semmi gond, vegul is csak kerdeztel egy eldontendot, es az ra a valasz, hogy nem, de ezt te is rogton eszrevetted.
2011. nov. 15. 22:36