Szélsőérték feladat koordináta rendszerben? (kép mellékelve)


Sziasztok,

[link]


A feladat amiben segítségeteket kérem a következő lenne:

az x tengely, és az ábrán látható két függvény: X=4, sqrt(x) függvény által bezárt területbe írjunk maximélis területű téglalapot.


Geogebrával megszerkesztettem, de sokra nem jutottam. Tudnátok segíteni?


2011. nov. 14. 21:49
 1/6 BKRS ***** válasza:

A K pont mondjuk a (k,0) pontban van az abra szerint.

Ekkor a teglalap vizszintes oldala: 4-k

a fuggoleges oldala meg sqrt(k)

A terulet meg:

sqrt(k)(4-k) = 4*sqrt(k) -k*sqrt(k)


namost ha tudsz derivalni, akkor derivalod, ha nem akkor meg majd meg segitunk.

A derivalasos megoldas szerint k=4/3 amit kapnod kell.

2011. nov. 14. 22:35
 2/6 BKRS ***** válasza:

Erdekesebb a problema, ha nem lehet derivalni.

jeloljuk a=sqrt(k)

Ekkor az f(a) = 4a - a^3 szelso erteket keressuk a (0,2) intervallumon.


f(a) = a(a-2)(a+2) 3 gyoke van.

Toljuk el lefele, addig amig csak 2 gyoke lesz. Ekkor a ketszeres zero helynel lesz a szelsoertek,


f(a)-M = 4a - a^3 - M = -(a-P)(a-Q)^2 valamilyen P es Q ertkre, es nyilvan -Q-ban van a szelso ertek.


-a^3 + 0a^2 -4a +M = -a^3 +(2Q-P)a^2 +(2PQ-Q^2)a -Q^2P


vagyis

0 = 2Q-P

-4=2PQ - Q^2

M=PQ^2


P=2Q helyettesitessel:

-4 = 4Q^2 - Q^2

M = 2Q^3


-4 = 3Q^2


vagyis k=a^2 = -Q^2 = 4/3-ban lesz a keresett szelsoertek.


Na igy megy derivalas nelkul,

egy kicsit macerasabb mint a derivalasos, de azert mukodokepes.

2011. nov. 14. 23:00
 3/6 bongolo ***** válasza:

BKRS, nagyon tetszik a második megoldásod, de az előjelekkel gond van a levezetésben. Megpróbálom rendberakni:


f(a)-M = 4a - a³ - M = -(a-P)(a-Q)² valamilyen P és Q értékre, és nyilván Q-ban van a szélső érték.


-a³ + 0a² +4a -M = -a³ +(P+2Q)a² +(-2PQ-Q²)a +PQ²


vagyis

0 = P+2Q

4 = -2PQ-Q²

-M = PQ²


P=-2Q helyettesítéssel:

4 = 4Q² - Q²

-M = -2Q³


4 = 3Q²


vagyis a=Q-ban, tehát k=a² = Q² = 4/3-ban lesz a keresett szélsőérték.

2011. nov. 15. 00:38
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindketőtök válaszát, odáig én is eljutottam, h az oldalak sqrt(k) és k-4, de a maxterületet nem tudtam már kiszámolni, mert ezt a nevezetes közepek tanulásakor adták fel, én meg mindenképp azzal próbáltam..


Köszi még egyszer, ha megtudom valahogy hálálni akkor írjatok ;)

2011. nov. 15. 15:06
 5/6 A kérdező kommentje:

Ebben esetleg nem tudnátok még segíteni?


Határozzuk meg x^4+y^4+2/x^2*y^2 minimumát ha xy nem 0.

2011. nov. 15. 17:02
 6/6 bongolo ***** válasza:

Ugye úgy van zárójelezve, hogy x^4+y^4+2/(x^2*y^2)

nem pedig úgy, hogy (x^4+y^4+2)/(x^2*y^2)


Vezessünk be két új változót: a=x², b=y², mindkettő pozitív.


a²+b² + 2/(ab)


(a-b)²+2ab + 2/(ab)

(a-b)² + 2(ab+1/(ab))

A négyzetes tagnak akkor van abszolút minimuma, ha a=b

A másodiknak pedig akkor, ha ab=1 (ezt ugye tudod? Számtani-mértani közepek egyenlőtlenségéből gyorsan levezethető)


Tehát akkor van minimum, ha a=b=1, a minimum értéke 4.


Vagyis x=±1, y=±1

2011. nov. 15. 22:37