[link]


Szünet előtt beteg voltam és ezeket nem értem, ha valaki szépen taglalva leírná hogy hogyan számoljam ki a feladatokat, azt megköszönném!


2011. nov. 6. 14:53
 1/4 anonim ***** válasza:
Ennek a könyvnek van megoldókulcsa is és abban részletesen benne van. Amúgy én is ezt veszem, és ugyanezeket a feladatokat.. gyanús
2011. nov. 6. 18:23
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezek mind a szabadesésre vonatkozó példák. A szabadesést, mint a gyorsulás speciális esetét kell tudni, illetve megérteni.


A gyorsuló (ha az érték negatív, akkor lassuló) mozgásnak az a lényege, hogy a test sebessége az idővel egyenletesen növekszik. Tehát v=a*t. Ez egy fontos képlet.

Ha egy test egyenletesen mozog, vagyis állandó a sebessége, akkor tudjuk, hogy a megtett út ismét az idővel arányos, vagyis s=v*t. Ez a másik fontos képlet és már mindent tudunk.


Ha gyorsuló test megtett útját akarjuk tudni, azt mondhatjuk: első pillanatban a v=0, az utolsó pillanatban legyen a v=V. Mivel egyenletesen gyorsult, olyan, mintha végig az átlagsebességgel ment volna: v=(0+V)/2. Ebből

s=v*t=V/2*t=a*t/2*t=V*t^2/2. ez a gyorsulás útképlete.

Ha általánosan nézzük, és már volt kezdősebesség az induláskor, akkor a fenti nulla helyett ezt kell venni.

kiszámolva s=v0*t+a*t^2/2, ahol v0 a kezdősebesség.


Tehát a 3 fontos képlet:

v=a*t a sebesség és gyorsulás kapcsolata,

s=v0*t+a*t^2/2 az út és gyorsulás kapcsolata,

s=v*t az egyenletes mozgás


A szöveges feladatokban a négy mennyiség, s, t, a, v0 közül általában valamelyik három adott, a negyediket kell kifejezni. A legtöbbször v0=0, azaz álló helyzetből gyorsul. Így már minden példát kiszámíthatsz, ha nem megy, konkrétan kérdezz.

2011. nov. 6. 19:32
 3/4 A kérdező kommentje:

18:23


Akkor gondolom te is a Puskásba jársz, mert :D

2011. nov. 7. 20:40
 4/4 A kérdező kommentje:
ja és köszönöm a segítő válaszokat :)
2011. nov. 7. 20:41