Hogyan lehet ezt kiszámolni?


Gyök(x-gyök(6x-9))+Gyök(x-gyök(6x-9))=6


//Nem írtam le rosszul az előjeleket, szóval az alap azonosságokkal nem lehet egyszerűsíteni, először négyzetre emelném, de nagyon csúnyalett :(


2011. nov. 1. 15:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Gyök(x-gyök(6x-9)) + Gyök(x-gyök(6x-9))= 6

A + A = 6

Na vond össze a 2 tagot, mivel ugyanaz:


2 * Gyök(x-gyök(6x-9)) = 6


Négyzetre emeled:


4 * (x-gyök(6x-9)) = 36

x-gyök(6x-9) = 9

-gyök(6x-9) = 9-x

gyök(6x-9) = x-9

6x-9 = (x-9)^2

6x-9 = x^2 - 18x +81

0 = x^2 -24x +90

2011. nov. 1. 15:42
 2/13 BKRS ***** válasza:

Gyök(x-gyök(6x-9))+Gyök(x-gyök(6x-9))=6

2* Gyök(x-gyök(6x-9))=6

Gyök(x-gyök(6x-9))= 3

x-gyök(6x-9)= 9

x-3 = gyök(6x-9)

x^2 - 6x + 9 = 6x - 9

x^2 - 12x + 18 = 0

(x- 6 + 3√2) (x- 6 - 3√2) = 0

x= 6 + 3√2 vagy x = 6 - 3√2

2011. nov. 1. 15:48
 3/13 BKRS ***** válasza:

Hogy az a -9 hogy ltt -3 nem tudom, bocs, szoval helyesen igy volna:


Gyök(x-gyök(6x-9))+Gyök(x-gyök(6x-9))=6

2* Gyök(x-gyök(6x-9))=6

Gyök(x-gyök(6x-9))= 3

x-gyök(6x-9)= 9

x-9 = gyök(6x-9)

x^2 - 18x + 81 = 6x - 9

x^2 - 24x + 90 = 0

(x - 12 + 3√6) (x - 12 - 3√6) = 0

x= 12 - 3√6 vagy x = 12 + 3√6

2011. nov. 1. 15:51
 4/13 A kérdező kommentje:
A végén ez a gyökképlet? amúgy eza A*A=2A ez jó nagyon szépen köszönöm, rá se jöttem volna magamtól ^^
2011. nov. 1. 19:16
 5/13 A kérdező kommentje:
A+A :D
2011. nov. 1. 19:20
 6/13 anonim ***** válasza:
Igen, itt volt a trükk benne, hogy a két tagot össze lehet vonni, mert ugyanaz.
2011. nov. 1. 19:24
 7/13 A kérdező kommentje:

Hogyan tovább?


0 = x^2 - 24x + 90


Másodfokú egyenlet megoldó képlet


x1,2=(-b±√b^2-4*a*c)/2*a


a,b,c valós egész számok


a=1

b=-24

c=90


x1,2 = (24 ± √24^2-4*1*90)/2*1

x1,2 = (24 ± √576 -4*90)/2

x1,2 = (24 ± √576 - 360)/2

x1,2 = (24 ± √216)/2

x1,2 = (24 ± 3√24)/2

x1,2 = 12 ± 3√24/2


x1=12+3√24/2


x2=12-3√24/2

2011. nov. 1. 19:52
 8/13 anonim ***** válasza:

Idáig jó: x1,2 = (24 ± √216)/2


Felbontom a 216-ot két tag szorzatára:

x1,2 = (24 ± √(36*6))/2

36-ból gyököt vonok:

x1,2 = (24 ± 6√6)/2

Leosztom az egészet 2-vel:

x1,2 = 12 ± 3√6

2011. nov. 1. 19:58
 9/13 A kérdező kommentje:
De elvileg ellenőrizni nem kell semmit?! és x€R mert a valós számok halmazán kell megoldani.
2011. nov. 1. 20:03
 10/13 anonim ***** válasza:
Ha valós számok halmazán kell megoldani, akkor ez a 2 megoldása van. Ellenőrizni hát mit mondjak, elvileg szoktak egyenletet, legalábbis nálunk anno kellett, most nem tudom kérik-e az iskolába, vagy elég a megoldás.
2011. nov. 1. 20:05
1 2