Hogy kell kiszámolni a henger térfogatát?

Jó lenne, ha valaki leírná érthetően.
2011. nov. 5. 14:40
 1/7 applepie válasza:

V=r^2*pi*m

(r: a henger alapkörének sugara; m: a henger magassága)

2011. nov. 5. 14:46
 2/7 Mugen ***** válasza:

Szia!


V= r*r* pi * H


Itt H az hogy milyen magas a hengered. r hogy a henger sugara mennyi.

Elsőnek kiszámolod, hogy mennyi az alap ( ami jelen esetben kör) területe. És ezt megszorzod a magassággal.


Biztos láttál már olyan poháralátétet ami kör formájú volt.


Pl legyen ennek a sugara r és magassága legyen 1. A térfogata a poháralátét területe szorozva a magasságával ami 1.


Ezután veszünk egy hengert aminek pont H a magassága és úgyanúgy r a sugara.


Akkor H db poháralátétet kell egymásra rakni, hogy pont ugyanakkora legyen mint a henger.


Remélem valamennyire segített a megértésben. Ha valami nem tiszta még mindig, akkor kérdezz

2011. nov. 5. 14:53
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, de sajnos még mindig nem értem. Ezekből a "kriszkraszokból" még nem tudom megcsinálni a feladatot(még nem tanultuk). Na, akkor vegyünk egy példát: a kör átmérője 0,3dm hosszú, tehát 0,15 dm a sugara és 0,5cm magas. Valaki leírná nekem mégegyszer, hogy hogyan számolja ki a térfogatát és ebben az esetben mennyi. Előre is köszi!
2011. nov. 5. 15:15
 4/7 A kérdező kommentje:
2. válaszolónak: Jah, amúgy amit leírtál azt értem, csak kiszámolni még nem tudom.
2011. nov. 5. 15:20
 5/7 Mugen ***** válasza:

d = 0,3 dm

d = 2*r

r = 0,15 dm

H = 0,5 cm = 5 dm

PI = 3,14 ...

(d a kör átmérője, r a kör sugara, H a magassága)

Ezt te is szépen leírtad


A testek a térfogatát úgy számoljuk ki, hogy vesszük az alapjának a területét, ami most kör, és megszorozzuk a test magasságával.


Ugyanez képlettel kifejezve:


V= T(kör) * H


T(kör) = a kör területe

H a magassága a hengernek


Tehát ki kell számolni a kör területét

A kör területét úgy számoljuk ki, hogy: T = r*r * PI


behelyettesítünk:


T = 0,15 * 0,15 * 3,14 = 0,0706 dm2


Most behelyettesítünk abba a képletbe ahol a térfogatot szeretnénk kiszámolni azaz:


V = T(kör) * H = 0,0706 * 5 = 0,353dm3


Ha van kérdés akkor írj.

2011. nov. 5. 15:30
 6/7 A kérdező kommentje:
Áhh most már értem. Amúgy elírtad ott felül, mert 0,5cm az 0,05dm..:)
2011. nov. 5. 18:59
 7/7 Mugen ***** válasza:
Igazad van.... :)
2011. nov. 5. 19:12