Hogy kell kiszámolni vektorok által kifeszített paralelopipedon térfogatát?

2011. okt. 4. 19:33
 1/6 anonim ***** válasza:
A vektorok vegyes szorzataként.
2011. okt. 4. 19:43
 2/6 anonim ***** válasza:

Kicsit részletesebb választ találtam itt:

[link]

2009.01.16 -i válasz:

A determináns három vektor(a,b és c vektorok) által kifeszített paralelopipedon térfogata:

a(bxc)=c(axb)=b(cxa)=V

a(cxb)=c(bxa)=b(axc)=-V

a(bxc)=(a,b,c)=V


V=a1b2c3+a2b3c1+a3b1c2-a2b1c3-a3b2c1-a1b3c2.

Az elemeket mátrixba rendezik,amiből adott leolvasási szábállyal kapjuk a determináns értékét."Képezzük a főátlók mentén fekvő elemekből álló hármas szorzatokat,és láásuk el őket pozitív előjellel.A mellékátlók mentén fekvő elemekből képzett hármasszorzatokat pedig lássuk el negatív előjellel.

Az így nyert hattagú összeg éppen(a,b,c) hármas vegyesszorzat értékét adja."

2011. okt. 4. 20:04
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, nagyon hasznos volt. Szóval akkor -ha jól értelmezem- mindegy hogy vektorok vegyes szorzatával számolom ki, vagy ha a determinánst számolom ki, ami ugyancsak a V lesz?
2011. okt. 5. 18:22
 4/6 anonim ***** válasza:
Igen, legfeljebb az előjel változhat a vektorok sorrendjével együtt.
2011. okt. 5. 18:35
 5/6 A kérdező kommentje:
köszi, de most kiszámoltam találomra 3 vektor paralelopipedonjának térfogatát és mindkét esetben -153 jött ki. Bár ez lehet attól, hogy talán tompaszöget zárnak be egymással. Ilyen esetben lehet ennek az abszolút értéke, azaz 153 a térfogata?
2011. okt. 5. 18:45
 6/6 anonim ***** válasza:
a -153 az előjeles térfogat. Ez egy topológiailag nagyon szemléletes fogalom, arról van szó, ha az egységkockát nyújtod bele a paralelepipedonodba (az első egységvektort a determináns első sorába, a másodikat a másodikba és a harmadikat a harmadikba), akkor, mivel nem ugyanaz az irányításuk, ki kell fordítanod a nyújtás közben. Lásd részletesebben Boltyanszkij és Jefremovics tanulságos ismeretterjesztő művét.
2012. szept. 22. 00:15