Fizika valaki segít? Légyszi


Az 927.1m szélességű folyó vize a parthoz képest 9.8m/s sebességgel folyik.

A folyó egyik partján lévő A kikötőből a vele szemben lévő B kikötőbe akarunk eljutni.

Ha a csónak vízhez képesti sebességének az iránya mindig a partvonalra merőleges irányú és 3.0m/s nagyságú, akkor a partot érés után hány km-t kell gyalogolnunk visszafelé, hogy elérjük a B kikötőt?


2011. okt. 31. 22:00
 1/7 BKRS ***** válasza:

A folyot a csonak 927,1/3 s = 309 s alatt ussza at.

Ha feltetelezheto, hogy a folyo sebessege a teljes szelessegeben mindenhol ugyanannyi (ami nyilvan nem igaz)

akkor ez ido alatt 9,8*309 = 3 028,5 m-t teszunk meg lefele,

ami jo kozelitessel 3km. Vagyis 3km-t kell gyalogolni felfele, hogy elerjuk a kikotot.

2011. okt. 31. 22:11
 2/7 BKRS ***** válasza:

Mivel a folyo es a part kozott van surlodas, ezert a folyo sebessege nem konstans. Itt egy jo szemleltetes errol:

[link]

Gondolom ettol a feladat azonban eltekint, a sebesseg profiljanak a megadasa hijan nehez lenne az eltelt idobol kiszamitani a sodrodast.

2011. okt. 31. 22:15
 3/7 anonim ***** válasza:

én könnyebben csináltam:


ha felrajzolod az érkezést és az indulást, és az A, B és az érkezés pontját összekötöd, derékszögű háromszöget kapsz.


kiszámolod a szöget: tg alfa = 9.8/3 --> alfa= 72.979fok


utána felírod hogy: tg alfa = c/927,1 (c a táv amit lekell gyalogolni)


és így: c= 3028,43 m

2011. okt. 31. 22:16
 4/7 BKRS ***** válasza:
Nem hiszem, hogy szogfugvenyes megoldast vart a feladat kiiroja, az 2 evvel kesobb jon a tananyagban mint ez a feladat.
2011. okt. 31. 22:31
 5/7 anonim ***** válasza:
v= s/t -vel is megoldottam, előbb kitett egy egyetemista hasonló feladatot. Ezért gondoltam szögfügevénnyel is lehet:) de így legalább 2 féle megoldás van fent!:)
2011. okt. 31. 22:34
 6/7 A kérdező kommentje:
az az egyetemista is én voltam az előző feladattal, de sajna nem lett jó az a feladat
2011. okt. 31. 22:55
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, helyesek lettek :)
2011. nov. 1. 00:39